Beaphar Care Plus vs. Cuni Complete?
Jag och min pojkvän står och väger mellan Beaphar Care Plus och Cuni Complete. Tycker Cuni har rätt bra värden - men fibervärdet är på 22% i Beaphar-fodret.
Vad rekommenderar ni? Vilket har bäst värden?
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
Har bara erfarenhet av cuni complete och det tycker jag är toppen:)
Nathalie Månsén
_http://thecityhelditsbreath.blogspot.com
http://kaninmagazinet.se_
#1 Okej, men om du kollar igenom värdena på internet - vad tycker du då? :)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
Hittar ingen info på beaphar på nätet? Däremot versele laga som gör cuni complete. De gör ett annat som heter cuni pro, som är i princip precis likadant… men mkt billigare. Och om du har många kaniner - jag har fått för mig att du har många? I så fall är de mer prisvärt.. o går att köpa i större säckar också.Men om beaphar är billiare så är det ju inte dumt heller. Vet inte om du själv hade några siffror?Det viktigaste är att fibret inte är under18% o att det finns fri tillgång på smaskigt hö (men det vet du redan..)
#3 Beaphar är allt annat än billigt! Men vi vill gärna ha det bästa av det bästa, även om det kostar skjortan.. :/ Men var är det som skiljer de Cuni Complete och Cuni Pro?
Där är en sida där de säljer Beaphar Care Plus :)
Ja, jag har cirka 5 kaniner varav en får en kull denna vecka! Så det lär bli dyrt :/
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.