Senast köpta
Här är en tråd där man kan lägga upp bilder på det senaste inköpta till/för kaninerna! 🙂
Själv var jag och handlade toalett, vattenflaska och en grymt snygg matskål idag! Hur snygg är inte den här? 😃
Ett sånt där trähus, ni vet, vanligt. Det var lite brist på sitthylla till Musse…..
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.
Ingen bild men senaste inköpet är 9 pallkragar. Ska bli en trefackare.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
hmm, kommer inte ihåg :P måste ha varit pellets och torkat
Vitaminer 🙂
//Joanna
En ny höboll och en höhäck fick följa med hem senast jag var på djuraffären :)
Oho för att satsa det sista på mirakel!
Tyvärr inga bilder, men var på IKEA i tisdags och köpte då; rosa påshållare, svarta och genomskinliga Samla lådor, rosa hjärtmatta och två sidobord (de ska fästas på varandra, en vän har gjort så och det är riktigt smart). Köpte även ett par handtag som ska vara till transportbur.
Liggunderlag + konstgräs till bottenmatta i de två nya 120-burarna, två cykelkorgar att ha som höhäckar i ovan nämnda burar, samt fyrkantsnät för att "bebis-säkra" innehagen av kompostgaller🙂
Åh, jo - köpte en större plastskål under samma shoppingrunda också, för att kunna servera pellets i när kaninungarna börjar äta alltmer själva. Med 11 hungriga munnar behövs en stor skål så alla får plats kring "buffén" utan bråk😉
Har även nyligen köpt hem lite nylonband och kardborreband för att sy om en sele jag köpte till Sally som inte riktigt passade. Men med nål & tråd blir den precis som jag vill ha den!
Det var väl mssa slangar och nipplar för att bygga ett vattensystem som gör så att vi endast behöver fylla på på ett ställe snarare än 6-7 ställen
inget sött eller så, våra kaniner har väldigt osöta burar men jag tror inte dom bryr sig om det 😉
l'm back
Mitt senaste köp var en transportbur och en behovslåda.
#8: Intressant.🙂Du får gärna göra en tråd om det och visa bilder på hur ni har konstruerat systemet!
CC haha 🙂
Men ska köpa 1-2 nya hus till kaninerna om jag hittar någon jag gillar i bra pris hihi
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Förra veckan besökte jag nya djurbutiken här och fick en 500 grams Cuni complete, en ny matskål och en boll av hö som jag lägger grönsaker i. :)
~ Kram Nadja ♥
♥ Ålandskaninhoppare ♥ Vardagsblogg ♥ Kaninblogg ♥
Två stora katt-toor, en ryggsäck, leksaker och kanske det bästa av allt: en spruta (vaccinering mot Myxo/Rhd)👍
Lite pellets, kattleksa och en tuggsak
Senast inköpt var en gnagboll som jag köpte samtidigt som hamstern, dock bara dåliga bilder på den :P
// Johanna
Medarbetare på Dvärghamster iFokus
Pellets :3 Men har beställt på Selshoppen 😃
Detta är det senaste. :3
Fick hem dom idag, är lite läderremmar, nitar och berlocker till seltillverkning.
Köper annars ingenting till mina kaniner (förutom foder, självklart). Min tonårsbudget håller inte till "onödiga saker". Skulle gärna vilja ha ett såntdär stort, fint trähus. Men 400kr+ är liiiite väl saftigt så jag håller mig till hemmagjorda uppochnervända ikealådor som hus. :'D
//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa) _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_
Hö
// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se
#10 tanken är att vi ska skriva ett blogginlägg om det vi vill bara se vad som kan bli fel först (tex har vi märkt att har man dom för lågt så kommer dom åt att gnaga på själva slangen = igårkväll så hade kaninerna slut på vatten för första gången sen vi instalerade det)
Men vi kommer skriva ett blogginläggoch jag hade då tänkt tipsa här på tråden efter utvärderingen.
l'm back
Medicin till vår sjuka Lille-skutt :(
MVH Celina
2 Bogselar och ett koppel. Ska köpa spån idag med ^^
//Hälsningar Kringlans Kaninuppfödning!
Hemsidan: www.Kringlanskaniner.weebly.com you know my name, not my story
15,5 kilo hö till kaninerna.