Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 889 ggr
MEMFS
0

Ang. Kanin honans kön

Denna fråga känns super duper dum men jag måste fråga. Jag har en liten kanintjej. Kollade hennes undersida nyss och la märke till könet. Hon har det där som en tjej har, Y-liknande men på vardera sida om öppningen på könsorganet så har hon som två svarta små "hårda saker". Ska det vara så? Jätte svårt att förklara men… Ni kanske förstår ändå.

Zvintos
0
#1

Fullt normalt. Kaniner har doftkörtlar på vardera sida könet. Ibland samlas doftsekret där och stelnar, vilket ser ut som svarta pluttar då och luktar urk (minst sagt!). Går att få bort genom att använda tops doppad i ljummet vatten.

MEMFS
0
#2

PUH, tack för det svaret NinniH. Visste faktiskt inte detta alls! Doftkörtlarna används dom vid PARNING t.ex. eller när dom kissar? Skit dum fråga men detta är min första hona på bra mååånga år och har glömt massor.

MEMFS
0
#3

Läste på, så nu vet jag;) Glöm föregående dumma fråga!

Zvintos
2
#4

#2: Oftast används de när de kissar eller bajsar, för att lämna deras egna doft. Kaninernas variant på visitkort ungefär. 🙂