Hane för parning
Lutar åt att det blir en kaninkull här i vår/sommar, men behöver i så fall låna en hane.
Söker först och främst en hermelin eller lejonhuvad hane, eventuellt en blandning (dvs hermelin/lejonhuvad) eller en lejonhuvad dvv. Vill att hanen ska finnas i Eskilstuna, Stockholm eller närliggande orter.
Honan är min Hermione "Mio" som är en gul/svart japantecknad hermelin/lejonhuvad kanin. Hon är idag 6 månader och PARNING skulle i så fall ske tidigast om en månad.
Har du en hane som kanske kan passa? Visa bild och berätta vart ni finns så hör jag av mig om det är intressant! :)
Putt
Jag har två hanar som kanske kan passa.
Drulle som är korsning mellan lejonhuvad kanin och dvv. Supergosig och härlig. Han är svart och bär på blått och eventuellt på rysstecknat. Egenuppfödd.
Ture som är lejonhuvad kanin eller korsning hermelin lejonhuvad kanin. Superhärlig och underbar trots sitt tuffa liv. Han kom hit som vanvårdsfall. Även han är svart.
Jag finns i Torshälla utanför Eskilstuna.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
#2 Har du någon bild på dem? Är främst intresserad av Drulle, har för mig att jag sett någon bild på Ture tidigare när du precis hämtat honom.
Kommer foto. Ska ta nya idag.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
Jättefina men för långt bort :(
#7 Tänkte nästan det🤐
Du säkte efter japan sv/gul ave lejon eller hermelin och vet att det e svårt att hitta lejonhanar i japanteckning, så kunde lika gärna hålla dem som förslag😃
Jag bor i Göteborg och ska till Stockholm nästa månad (23 april)… Dock åker jag tåg..
#9 Honan ska sättas in till hanen, så hade inte funkat iallafall
Men kaniner kan åka tåg utan problem annars😃
#12 Nej nej, det måste inte vara hos hanen. Hanen ska ej sättas in till honan bara.
#13 Okej, tack för svaret🙂
#14 Lugnt😃
#9 vad har du för kanin då? :) bild?
#16 nej jag tänkte bara att jag hade kunnat transportera yukioni's kanin om vi hade åkt bil.
#17 aahh! Hänger inte riktigt med ;)
Putt
Ber om ursäkt för att foto inte kommit. Har haft sjuk kanin (akut förstoppning) här hemma och all tid och energi har gått åt till att få honom frisk igen. Bilden kommer imorgon.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
Putt
Så lik din kaninen är min cesse nummer 23 jätte söt

jag har min hane Kryptonit här hemma som jag gärna lånar ut till Avel :)
han är en väldigt speciell kanin, som är mer som en hund till sättet, och otroligt social, samt väldigt klok.
han har lämnat en kull sedan tidigare med 2 st fina ungar
han är havana otter wienertecknad lejonhuvad kanin med oddeye (ett blått och ett brunt öga)
vi finns i Örebro
You can't spell Bitchy without Itchy

Har två stycken hermelin hanar här hemma i hallstahammar så det är inte långt från eskilstuna. Båda är siameser man har andra fina färger i generna som brukar slå igenom på deras ungar beroende på hur honan ser ut. Pm:a vid intresse och för bilder på dom.
#25 Så fin! Har du någon mer bild på honom?

#27 jag har fler, men jag kommer inte åt dom just nu :(
You can't spell Bitchy without Itchy
Putt
Provar att putta igen..
Är främst intresserad av lejonhuvad / blandras lejonhuvad.