Pellets till burarna?
Finns det något annat pellets istället för toalätt som man kan använda som är lite billigare? Är lite trött på sågspån då jag har dom i lägenheten och får dammsuga flera gånger om dagen för att inte dra med sig sågspån över hela lägenheten vilken det gör ändå, så om någon vet om något annat pellets man kan ha så blir jag glad.
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
Träpellets , eller halm ovanpå sågspån. Har sågspån till mina visst skräpar det lite inne, men fäst vaxduk lite ovanför kanterna på buren så flyger det inte.
#1 jag har en massa halm över sågspånet men mina kanin får stollaryck i buren ibland och en massa åker ut ändå har jag satt plast runt buren =/ vilken sorts träpellets är det?
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
Har du testat halmpellets?
Sån man eldar med, samma som typ halmpellets, man kan blöta upp om man vill, eller bara hälla i buren pelletsarna .
Kan man använda sån pellets man eldar med? Nej vart hittar man halmpellets någonstans?
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
Vi använder pellets man eldar med i toalådan, finns 8 och 6 mm, de mindre är bättre om man hittar sådana eftersom det blir mjukare för kaninen. Det är exakt samma pellet som Peewee kattströ men mycket mycket billigare. 16 kilo kostar 37:- på Bauhaus tex. MEN om man ska ha det i hela buren och inte bara toalåda och kaninen är mycket i buren, skulle jag isf ha mycket halm på annars blir det för hårt.
#6 ok ska kolla efter helgen om dom har sånt på granngården här hemma, jag kommer ha halm över oxå, min ena kanin som är en Frasse han gillar inte ligga på något utan puttar allt åt kanterna så det räcker ju att ha det där hos honom =) när jag bara hade en kanin hade jag toalätt och halm över och det funkade bra men blir för dyrt att ha det i alla 3 burarna.
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/
#7 De finns på granngården ganska billigt. Min hane puttar också allt åt sidan där han sover :P
7 ok ska kolla på måndag ska ändå dit och köpa mat till kaninerna :)
http://minbecel.blogg.se/
http://mina-duvor.webs.com/