Kanin iFokus

Kanin

Etikettmat-och-utfodring
Läst 503 ggr
Suskiv
0

Samma foder 300% dyrare.

Just nu köper jag Supreme Selective till mina kaniner. Jag beställer från England och betalar £22 för 10 kg. Dvs 229 kr. Mailade Arken Zoo och frågade om de kunde ta in Supreme Selective i 10 kg förpackningar och vad det skulle kosta. Att ta in skulle inte vara nått problem men de skulle ha 6-700 kr för dem. Dvs upp till 300% dyrare.

Även med frakten på £14 (146 kr) så blir det svenska priset dubbelt så dyrt.

Hur kan det vara möjligt att samma foder kostar 300% mindre i ett annat EU-land?

//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D

Zvintos
0
#1

Jadu, bra fråga. Kommer själv att börja köpa hundarnas foder utomlands, då jag sparar 260kr på det om jag köper en säck (499kr istället för 760) och nästan 620kr på 2 säckar. Men mycket verkar tyvärr vara dyrare i Sverige. Är väl alla extra kostnader med moms, ytterligare moms osv..

fossingen
0
#2

#229 för 10 kg från nätet, sh*t vad billigt. Köpte 3 kilo sist och gav nästan 300 spänn. Hade köpt utomlands i storpack ifall jag hade haft fler djur. Dock har jag fastnat på Mature sorten istället.