Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 1743 ggr
Katti
0

Musskrämmare?

Är det någon som vet om kaniner reagerar på elektroniska musskrämmare? Såna som sänder ut signaler som möss tycker är obehagliga.

Katti
0
#1

Ingen som vet?

MsSofieG
0
#2

Hmm jag är dålig på vilka ljudvågor kaniner och möss har gemensamt :/

tussen12
0
#3

Vi tänkte köpe en sådan men det stog att smådjur stördes av den Flört

//Hälsningar Kringlans Kaninuppfödning!

 Hemsidan: www.Kringlanskaniner.weebly.com you know my name, not my story 

 

 

fossingen
0
#4

#0

Kan tänka mig att de flesta djur störs av vissa ljudvågor fast i olika grader.

Jag minns en elefant som fick fnatt och skulle döda sin ägare pga hans mick han hade fast i tröjan. När han kastade iväg den blev elefanten snäll igen. Elefanten blev tokig av mickens ljudvågor.

Du lär nog märka på hur djuret reagerar om du har igång den, var dock uppmärksam om de förändrar beteende.


Katti
0
#5

Det var en presumtiv kaninköpare som frågade mig. De har en i krypgrunden och nu vill barnen ha kanin. Förutseende att försöka ta reda på det innan kaninen är införskaffad tycker jag!

På företagens sajter står det att de inte påverkar katter och hundar men smågnagare som marsvin och hamstrar. Låter ju som stor risk att kaniner skulle påverkas, men jag tänkte att någon kanske hade provat och visste med säkerhet.

Men eftersom pulserna inte går genom fasta föremål borde det ju inte vara något problem när den är i krypgruunden!