Kaninvakt Gbg
Jag ska åka bort i ca 3 veckor och behöver en kaninvakt.
Mina föräldrar har erbjudit sig att ta hand om min kanin när jag åker men de bor 5h bort med bil. Så det är plan B.
Plan A är att hitta någon i Gbg som kan ta hand om en kanin i ca 3 veckor. Någon som känner till något BRA ställe som man kan lämna sin kanin på? Det är en innekanin som är van att få springa runt i ett stort rum om dagarna. (Förstår dock om det kan bli svårt att ordna, men att sitta i en 120cm bur i 3 veckor känns lite länge…).
Så antingen om någon här kan tänka sig att ta hand om en söt vädur i 3 veckor? Eller om ni vet någon som gör sånt så jag kan kontakta? Lämna på djuraffär, vad anser ni om det?
Vad är det för kön på kaninen? Och vilka datum gäller det? Jag bor i göteborg och har två kaniner. Kanske kan hjälpa dig :)
Medarbetare på Feminism och Vegan.ifokus
Kanske berätta lite mer? När, ras, kön, hur kaninen är, rumsren m.m :) Jag vill väldigt gärna ta den men det beror ju på när :) Och måste ha tillåtelse för mina föräldrar först :D