Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 438 ggr
alicekanin
0

Stressig kanin

Hej min kanin Tingeling har blivit väldigt stressad de senaste veckorna. Vet inte hur jag ska förklara det men när jag är ute och går med henne i koppel så skuttar hon åt alla håll typ. Och nu i dag så sprang hon in i buskar och försökte gömma sig där typ. Jag försöker att vara så lung så möjligt men när hon får sina spel så måste man liksom göra något. Deet gör ont i hjärtat när man ser att hon inte mår bra. Hon är så i byúren också och där känns det j som att hon skulle vara lugn… Jar någon nåt tips??

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

RosarysKaniner
0
#1

Har det skett några stora förändringar på sistone? Ovanliga ljud, etc?

Just de där "panikhoppen" gör kaninen när denne är hotad, för att vilseleda "hotet."

Något som kommer upp i tankarna kan ju vara att där är ett djur om nätterna och härjar, kanske en mink? I sådanafall hade jag också varit väldigt stressad och rädd som kanin. Kaninen kanske är rädd för att denne "fara" kanske ska komma när hon är ute?

/Elin Josefine Olsson ღ
Uppfödning utav Lejonhuvade Dvärgvädurar.
Hemsida: Rosary's Kaninuppfödning

alicekanin
0
#2

#1 Tror inte att vi har så mycket djur på nätterna men vet inte. Det har inte hänt så mycket så vet inte vad det kan vara :(

Funderade på att ha hennei garaget i en bur så att hon kommer ifrån alla läskiga ljud. Kan det vara något?

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

tussen12
0
#3

#2 nej,Flytta henne inte då kan hon bara bli mer rädd.

//Hälsningar Kringlans Kaninuppfödning!

 Hemsidan: www.Kringlanskaniner.weebly.com you know my name, not my story 

 

 

Vincent...
1
#4

är hon dräktig?

HAHAHAHAHAHA…..

alicekanin
0
#5

#4 Nej parade henne för 1 1/2 halv måad sedan men det blev inga ungar. Hon blev aldrig dräktig :(

#3 Okej då ska jag inte göra det.

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com