Vad tycker ni om Lottie?
Mina kaninpellets (Selective med 23% fiber) är nästan slut, så idag åkte jag till Granngården och köpte Lottie! Har läst blandade åsikter om det märket, men majoriteten verkar tycka om det, plus att det var bästa alternativet där. Jag lät mina kaniner smaka på det och de verkar tycka att det är jättegott!
Dock står det inget om fobervärdet på förpackningen…?
Vad tycker ni (och era kaniner) om Lottie?
Akkio tyckte inte om Lottie alls i den bemärkelsen eftersom pelletsen är ganska små och det var han inte van vid alls antagligen så fick ta slut på Lottie och köpte senare Edel, köpte online 99:- för 5 kg :) Som nu snart är slut inom en månad om jag har räknat rätt ^^
//Joanna
#1 Mina kaniner verkar tycka om att det är små pellets… Ska blanda in lite Lottie i deras gamla foder ikväll så får jag se vilket som går åt först! ;) Var köper man Edel så billigt? Och är näringsvärdena bättre än hos Lottie?
Här köpte jag Edel http://www.gnagarboden.se/edel-kaninmarsvin-p-569-c-203.aspx
Verkar som att Edel 10 kg har blivit billigare.. så det kanske blir den nästa gång. Näringsvärdet står på sidan
Här fanns näringsvärde för Lottie, båda två sorterna
//Joanna
#3 Tack!! :)
Men är det inte jättedyrt med frakt för en så tung påse?
Har inte kollat in de nya fraktkostnaderna ännu men blir nog bra om jag kollar in dem
//Joanna
Mjo de har höjt priserna väldigt mycket på frakten sen jag beställde :(
//Joanna
Det var inge bra :/ Men ska kolla runt efter andra märken tills nästa gång :) och försöka hitta affären där det är billigast!