Vid blåögd + vit blåögd
Om man parar två vit blåögda , kan det bara komma fram vit blåögd och vit rödögd då?
Eller kan det komma fram brokade med ( om någon bär på brokat ) ?
Eller räknas allt annat bort?

Två vita blåögda kan bara ge vita blåögda ungar och ev. vita rödögda om båda bär på det anlaget. Anlaget för vit blåögd (xx) döljer ju alla färger liksom även anlaget för vit rödögd (aa).
Brokat kan det komma om ena vita blåögda är brokad. Men det syns inte eftersom alla ungar blir vita (blåögda / rödögda).

#2 Ja så kan man ju säga också, fast det var nog inte så hon menade.
#3: Nä, antagligen inte. Egentligen kan det ju komma alla möjliga färger, men inga som syns. Men, det är bra att komma ihåg ifall man ex tänkt para en vit blåögd med en brokad, att de kan vara alla möjliga färger/teckningar under.
Men i detta fall så är det ju bara vita blåögda och vita rödögda det rent synligt blir.

#4 Jo precis just detta med brokat kan man ju tänka på om man ska para vita blåögda.
Fast!
Om den ena vitblåögda är en FALSK vit blåögd… Då kan det komma lite vadsomhelst :).
En väldigt brokad wienertecknad kan se ut som en vitblåögd. Inte så troligt dock ^^. Mest teoretiskt.
/Lina R
Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se

#6 Hade en sån unge i en kull, eller den var ju wienertecknad, men blev inte klok på det först, den såg vit blåögd ut, men det var teoretiskt omöjligt eftersom pappan var färgad och inte wienertecknad, mamman vit blåögd. Efter flera veckor så upptäckte vi att den hade en pytteliten grå fläck under svansen.
Bra exempel =)!
/Lina R
Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se
Tack för alla svar :)