Spån VS Toalätt VS Torv
Hej
Fundera på att byta från Toalätt till spån
Är spån bra? är de superjobbigt för de flyger runt?
Om torv är bra, vart finns de då?
behöver nåt billigt som spån, men jag vet var spån finns
/Christel
/Christel & kaninerna! 
Bor kaninerna inne?
Då ska du inte ha spån eftersom det dammar mycket, men det beror på märke.
Använd halm istället, billigt och bra!
Jag har kutterspån till utekaninerna och till marsvinen inne. Fungerar jättebra här :) Mitt dammar typ ingenting. Men nackdelen är om man har en kanin som gärna gräver det utanför buren ;) Fastnar lätt på strumporna hehe
Toa-lätt tycker jag luktar snabbt av kaniner.
Torv är inte så bra inne, eftersom det lätt kan lägga sig ett tunnt lager brunt damm av torven, isåfall är torvmix bättre.
Tidningspapper enbart anser jag inte är lämpligt om kaninen tugger i sig det, plus att det blir blött och luktar snabbt.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Hade jag bott i hus eller ex haft kaninerna i ett stall, så hade jag utan tvekan haft torv. Kaninerna älskar det! Däremot kan jag inte ha det inomhus eller till de på balkongen eftersom det lämnar ett fint brunt damm efter sig.. Detsamma med torvmixen enligt min erfarenhet. Fördelen är att det luktar fräscht och håller flugorna borta. Finns bland annat att köpa på Granngården.
Tidningspapper skulle jag inte använda pga anledningarna som Frida nämner.
Toalätt gillar jag inte hur det ser ut eller hur det luktar.
Spån funkar OK om man inte kan eller vill ha torv.
Jag hade i början spån men har nu toalätt.
Fördelen med spån är att det är billigt, men det fastnar i mina kaniners päls och de drar med det ut ur buren så hela lägenheten blir full med spån och det fastnar i strumpor, mattor etc. Hopplöst att få bort!
Därför börjad ejag använda toalätt istället. Jag tycker inte att det luktar värre än spån och det fastnar inte i kaninernas päls, inte heller drar de med det ut. Nackdelen är väl att det är dyrare än spån.
torvet jag använder du sägs vara det dammfriaste men min ninis har svart glet i ögonen sen jag bytte till det..:s Ska byta till spån igen när balen är slut 
//Julia
#5: Spån dammar faktiskt lika mycket som torv, skillnaden är att torvdammet syns. Kollar man ex på inneburar där man har spån i, så ser man det gula dammet på gallret. Jag tror dock det är bättre för kaninen att ha torvdamm i ögonen, som ändå är såpass naturligt, än att ha spåndamm.
#1, nej det bor ute, ja men då skulle jag ha spån och halm över det ;)
#2, kutterspån? Är det bra? :) Har tyvärr inget här.
#3, Okej, men torv är väl dyrt?
#4, beror ju på vilken pälstyp kaninerna har :)
Jag har ju dvärgvädurar i utebur ;)
#5, så spån är bra? :)
/Christel & kaninerna! 
#7: Det beror på vilken kvalitet man vill ha på torven. Den billigaste varianten kostar i princip lika mycket som en spånbal.
#7 Kutterspån finns stort sätt överallt att köpa ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#9, var då?
/Christel & kaninerna! 
#10 Granngården, mataffärer osv. Dock är dem i mataffärer inte direkt braplus blir väldigt dyrt ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Det går även att köpa spån på en såg, då kan man välja vilken kvalitét man vill ha också… Sågspån är självklart uteslutet, det är för dammigt. Men hyvel/kutterspån kan man få tag på billigt på sågen :)
Jag har träpellets till min kattlåda. Billigt, luktar gott av trä och fungerar ypperligt :) Jag pratar om såna pellets man eldar med, köper det på bauhaus tex.
Frpågan är hur bra de är (rätt stora) och hur bra toalätt är för den delen, för ninernas tassar om de går på det större delen av dygnet. Borde vara obekvämt.
Mina kaniner hade halm när jag hade dem. Visserligen uteburar.
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
#13 Träpellets är inte lämpligt att ha i buren. Dem är hårda att gå på :/
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
jag brukar ha ett tunt lager av toa-lätt och sen halm över. men i lådan har jag bara toa-lätt ;)
Jag har för tillfället toa - lett i toalådorna, halm i sovalkoven och sågspån i resterande buren. Men har tänkt på att byta ut sågspånet.. däremot tycker jag det är svårt att hitta något med bra uppsugningsförmåga som även är mjukt för tassarna :/ Toa-lett tycker jag inte verkar vara så mysigt att ha i hela buren samt att det är dyrt. Halm vet jag inte riktigt hur det är med uppsugningsförmågan. Läste att kutter-spån inte dammar så mycket, men hur är det med uppsugningsförmågan och är det skonsamt för kaninens tassar?
#14 En misstanke jag vädrade, men jag ser i så fall samma problwm med papperspellets (toalätt) :)
Jag har det som sagt i kattlådan, så det är inget större problem för mig. Katterna sitter ju nte på det så mycket.
#16 Prova kutter i botten med halm över? Suger nog bra, halmen är ok att trampa på och hindrar spånet från att fastna i pälsen.
Håll huvudet högt men näsan i en vänlig vinkel.
#17 Toa-lätt är mjukare men skulle inte vilja ha det som underlag :)
Ja jag har det med till våra katter :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Jag använder spån, har använt halm förut men bytte. Halm är det bästa annars, lätt att städa ^^
Egentligen skulle det vara bra om detta var en ''ifokus kluring''. :)
Jag ska snart bli med Jättebebis och är helt nybörjare på det här, men jag undrar nu bara vad ni använder till toalett, en kattlåda eller finns det speciella till kaniner? =)
Trodde jag skulle bli klokare ang vilka material man skall använda i uteburen, men det verkar som det bästa är att prova sig fram sen se vad som passar mig och min kanin bäst :)
Aha, okej, ska kika lite vad det finns för utbud ute i affärerna :)
Aha, okej, ska kika lite vad det finns för utbud ute i affärerna :)
jag har halm som jag köper för 15 kr bal och det räcker en månad till 3kankiner
#24 Bara 1 månad?! Här räcker en bale minst 2 månader till 3 kaniner :P hur stora burar har du? Hur ofta städar du? :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
jag städar så fort det behövs men det kanske räcker 2 månader förresten;)
Jag använder torv till mina kaniner, de bor ute.
Anledningen till att jag använder torv är att alla andra material blir så "flygiga", och vi bor i en privatägd lägenhet, så vill inte skräpa ner på gräsplätten vi har här på baksidan :)
Och skulle det hamna på gräset, så ser det ju ut som jord ;)
Hö och halm är lätt att kratta ihop, men inte spån och annat strö :)
Vi har 2 ute kaniner och de har spån i sin lilla hörntoalett, resten av buren är det spån och halm på övervåningen av buren, och nedervåningen så är det sand som fortsätter ut i hela rasthagen(sandlådesand eftersom buren är byggd i en sandlåda)
15 kr för en bal? Vart köper man det? 