Blöder mycket efter förlossning
Min gravid födde 6 stycken friska små bebisar igår. Nu idag ligger hon bara och skakar och blöder ur rumpaområdet. Hon rör på sig men skakar exakt hela tiden. Och det är inte lite hon blöder!
Vad är det som händer? :S
Ring veterinär
Maria, sajtvärd på Ryssland , medarbetare på Law of Attraction och Film
Kluring om Ryssland
Vad väntar du på? något är uppenbarliget extremt fel. En unge har fastnat eller något har ått sönder. Åk in akut innan hon avlider!
ring veterinären direkt! Låter som något gått riktigt fel vid förlossningen!
Åk direkt till akut veterinär!
Hon är uppenbarligen skadad!
säger som dom andra. veterinär nu!
Veterinär självklart!
Ändrade din rubrik. Det må vara akut, men man bör ändå skriva en liten mer beskrivande rubrik.
När det gäller ditt problem, så instämmer jag med att det är veterinär omgående som gäller.
Veterinären tror att det är efterbörden. Eftersom hon äter som hon ska så tyckte veterinären att jag skulle avvakta och se ifall hon slutar blöda. I så fall var det ingen fara. Annars måste jag åka in till en veterinär.
Tack för hjälpen, när jag skrev rubriken kände jag bara att jag behövde hjälp, akut.. Jag blev jätteorolig bara! :/
#8 Den veterinären vet uppenbarligen inte ett skvatt om kanin. En normal kaninförlossning är över på max en timme, om kaninen ligger och skakar och blöder dagen efter så är det INTE ok.
Kaniner brukar föda ut och äta upp efterbörden efter varje unge, det ska inte ta ett dygn!
En kanin har dessutom inte särskilt mycket blod i sig, så om hon har blött mycket och ligger och skakar så är det akut. Om du avvaktar så kan det vara för sent.
#8 Åh hoppas att det går bra för henne!
* Håller tassar & tummar här hemma! *
#8 Jag tror du får åka till en annan veterinär, och det fort!
Det är verkligen inte normalt.
// Anka
~ It's interesting to watch devils cry when angels want to stab you in the back. ~
håller med Luppa! Öven en dag är något fel! Jag hade kört in med kaninen genast!
Precis, för det mesta ser man inte ens födseln, och honan brukar vara som vanligt direkt efter födseln… Tycker de flesta får svaret "avvakta" hos veterinär när det gäller kaniner :/
tycker alltid att veterinären tycker man ska avvakta, så var det när min katt var sjuk med. avvakta inte vill jag säga, det kan vara för sent då. som dom andra säger är det inte normalt att hon är sådär dagen efter :s
påminner lite med som katternas di feber om jag inte har hel fel för mig. om man inte gör något åt det i tid kan faktiskt risken att kanien strycker med och det tror jag verkligen inte du vill!
Åk till veterinären omedelbart tycker jag.. ;)
Hoppas det går bra.
Grejen är den att om jag inte avvaktar och det visar sig att inget är fel kan hon bli för stressad och antingen döda ungarna. Jag har 10 mil till närmsta veterinär och jag kan inte ta mig dit utan bil, jag är 17, så jag kan heller inte ta mig dit utan mina mamma, och hon litar på veterinären…
Hon verkar ha slutat blöda nu men kommer hålla uppsikt över henne ganska länge nu ifall hon börjar blöda igen. Har hört från en uppfödare som har haft liknande, hennes kanin började plötsligt blöda dagen efter men det slutade av sig själv och kaninen har mått bra efter det. Så om det inte börjar blöda igen tänker jag inte tveka utan köra in med henne till veterinären direkt.
Veterinären jag pratade med var också specialist på just smådjur, vi blev hänvisade till den mottagningen av den mottagning som finns närmast oss. Jag hoppas och vill tro att hon visste vad hon pratade om :/
Åk in till veterinär nu! Om du vill avvakta får du ta konsekvenserna
#17 Det är normalt att blöda lite upp till ett dygn efter. Men INTE mycket, och INTE att skaka.
Jag hör definitivt inte till skaran som brukar ropa veterinär för minsta lilla småsak. Men om du är rädd om din hona så tycker jag att du ska åka in med henne.
Om det nu stämmer att hon blött MYCKET, och ligger och skakar.
#19 Hon låg och skakade i ungefär 2 minuter, då hon började blöda. Hon har dock slutat nu… Jag har inget val då min mamma verkligen tror att hon blir bra nu :/ JAg skulle väldigt gärna åkt in och kollat så att allt är bra, men ska jag riskera dom 6 små liven som kanske dör då?
Om min kanin skulle bara blöda lite så skulle jag åkt in.
#0 Håller med övriga. Ungarna överlever ju knappast utan sin mamma ändå så skulle själv definitivt ta risken att hon ev "ej tar hand om dem" efter veterinär besök. Mjölk klarar de sej utan skulle jag tro ca 8-12 h..