Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 498 ggr
Zakarias
0

Vad gör jag fel???

Har min lärares kanin hos mif på foder, hon är en svart dvärgvädur.

Hon är ca 8 månader och jättesur…..När jag her ner handen i hagen så kommer hon och attakerad och "morrar". Men hon bits inte, bara ibland.

Har försökt att socialisera henne, men det går inte så bra.

Vad ska jag göra???

Zakarias
0
#1

Är det tonårsperiod???

Fridaaaa
0
#2

Låter som brunst. Mina 2 honor kan bli såna vid brunst.
Jag tror inte på "tonårsperiod"

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zvintos
0
#3

Kan vara revirbeteende eller att hon helt enkelt är osäker. Hur exakt man bör göra är svårt att säga, då det beror lite på individen. Jag tog över en hona på ca 6 månader som var väldigt osäker, fräste gärna ifrån för att sen springa och gömma sig. Med henne gällde det bara att fortsätta hantera henne bestämt men varsamt. Det tog ungefär 1 år innan det släppte helt på henne och hon flyttade sen faktiskt till en barnfamilj.

Men det är inte säkert att det funkar just på kaninen i ditt fall. Vissa får man vara mer försiktig med och börja om från början i princip. Oavsett så brukar det kunna ta tid.

Zakarias
0
#4

Jag tror inte att det är brunst för hon har hållt på så i ca 2-3 månader

ska socialisera henne mer nu

Fridaaaa
0
#5

#4 Kaniner brunstar ju ofta, och mina är såna ofta trots att jag grejar med dem flera timmar/dag, vissa honor är helt enkelt bara såna.
Inte att dem bits, men vaktar buren/revir

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Ulltofs
0
#6

Honor jag har haft att göra med kan nog ha haft "perioder" av brust eller vad man ska kalla det men det går om senare och nu när det börjar bli vår är det ju inte så konstigt heller. vårhumör kanske :)?

Mhv. Johanna & djuren