Bröstsele!
måste du ha bröstsele?
Bogsele fungerar också bra att hoppa med, och är bra för dragiga kaniner eftersom remmen sitter på bröstet och inte på halsen.
trocaderos bogselar tycker jag är bäst! http://tsk_kaniner.3w.se/
Nathalie Månsén
_http://thecityhelditsbreath.blogspot.com
http://kaninmagazinet.se_
Personligen tycker jag att man inte ska ha bröstsele om du inte hittar nån med "snabbknäppe" både vid halsen och magen. Hade det på min kille ett tag, men han fastnade med framtassen i halsremmen och fick panik..
MVH Linnéa
www.torpetskaniner.webs.com
Min kanin har också fastnat i tassen där, fast han var lugn då fast förstod inte riktigt vad som hände men han kommer växa i den eftersom han inte är vuxen ännu :) När jag går ut på allmän plats använder jag H selen för att den är säkrast + jag har sytt på en plinga
Ännu har jag inte sett storlekar i bröstsele.. endast one size som jag har och finns på trocaderos
Eftersom jag inte sett några med storlekar tycker jag du bör ha en bogsele istället + bogselar finns i olika storlekar :)
//Joanna
Kan tillägga att bogselar är jättebra mot dragiga kaniner. Dock åker de där banden på sidorna bakåt, vilket man ofta måste rätta till. Det är ganska jobbigt :/
Men bröstselar utan snabbknäppe är absolut inget jag rekommenderar.
MVH Linnéa
www.torpetskaniner.webs.com
Kolla på hund avdelningen har sett jätte små bröst selar där :)
http://emmaskaninselar.blogg.se/
Är inte bogselar lätt för dom att krypa ut ur??
#6 Det beror på om du har en kanin som vill rycka ut den… Det kan ju vara att H selen bara är obekväm
//Joanna
Jag är rädd att hon ska rymma ur den för hon är inte världens tamaste precis + att vi bor nära en bilväg.