Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 976 ggr
Jills
0

Kaninpassning Umeå

Hej!

Vet inte riktigt var jag ska skriva detta, så jag skriver under allmänt.

Jag bor i Umeå och har en underbar liten lejonhuvad hane, och jag ska resa bort mellan 24 mars och 11 april. Jag söker någon som kan passa honom under dessa veckor. Skulle kännas tryggast om han fick vara hos någon annan "kaninmänniska".

Han blir ett år i april, är kastrerad, ganska livlig och busig.

Jag vet inte riktigt vad som är rimligt att betala för detta, så det behöver vi diskutera, samt hur man ska göra med bur och sånt. Han är innekanin och bor i en vanlig innebur, den kan såklart flyttas men problemet är att jag inte har någon bil. Skulle det vara så att den som passar honom kan tänka sig att hämta honom här hos mig ger jag såklart ersättning för det.

Om det är någon som kan och vill, eller kan ge tips? på vart jag kan vända mig, skriv gärna här!

/Martina

Linnet
0
#1

Kan ju ge tips? på rimlig ersättning, jag brukar ta 25:- per dygn eller 150:- för en vecka när jag har djur inackorderade hos mig. Oftast tar dom med bur men ibland har jag lånat ut nån av mina burar om det är bökigt att ta med.

Mollle
0
#2

#1, var bor du? Inte i Skåne möjligen? :)