Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 966 ggr
[ÖstergärdetsKaniner]
0

Kaninpassning..

Jag har fått en förfrågan om att vara kaninvakt under tre veckors tid. Jag kommer att bidra med bur, foder samt strö. Självklart också daglig utevistelse samt massor av gos :)

Hur mycket ska man ta betalt för detta? Jag tänker mig en symbolisk summa, men vad låter lagom? Glad

Cameliont
0
#1

100 kr i veckan?

Välkommen till min kaninblogg Kaninfamiljen.com

[ÖstergärdetsKaniner]
0
#2

#1 Ja, har tänkt ungefär så också.. Tack för svaret! Glad

Lina R
0
#3

Jag har betalt 50kr/dygn till mina som bodde i byn, de kom hem till mig och la alltså inte ut några egna pengar på foder eller nåt.

/Lina R

Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se

[ÖstergärdetsKaniner]
0
#4

#3 Okej, men gäller det en eller flera kaniner då?

Lina R
0
#5

ca 15, men jag beräknade lönen efter vad jag anser är en skälig timpenning, dvs 100kr/timme.

Att mata och vattna alla tar max en halvtimme (praktiska fackburar), därför var lönen 50kr per dygn :).

/Lina R

Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se

[ÖstergärdetsKaniner]
0
#6

#5 Okej, tack för ditt svar :)

Linnet
0
#7

Tar 25:- per dygn eller 150:- per vecka för inackordering av kaniner och marsvin. Priset gäller för 1-2 djur i samma bur och ägarna får hålla med bur, mat hö, strö.

[ÖstergärdetsKaniner]
0
#8

#7 Tack! :)

Jag har mailat ägaren och sagt att jag tar 100:-/Vecka. Då får hon ta med eget foder samt hö. Jag står för strö och bur.