Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 430 ggr
Mannez
0

Öka givan utav pellets?

När skall man öka givan utav pellets till en kaninhona som precis fått ungar (15/01-10)? Har läst att man skall ha fri tillgång nu. Stämmer det?

Hälsningar Amanda och kaninerna

Zvintos
0
#1

Ger aldrig fri tillgång eftersom mina honor då skulle äta tills de sprack. Däremot ökar jag med ca ½dl efter ungarna fötts och när de börjar äta pellets de med ökar jag så att givan blir ungefär dubbel. Har då dvärgvädur.

Clariiz
0
#2

Jag ger mina honor fritillgång till pellets så fort jag ser att ungarna kommit.

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

mlinz
0
#3

Jag ger också mina fri tillgång, men ökar försiktigt, sammanlagt ½-1dl per vecka beroende på hur stor kull det är.

Och såklart, MASSVIS med hö!

Mannez
0
#4

#1, 2 & 3 Tack, men jag ökar med en ½ dl nu medans de ligger i boet. Hon skulle inte klara av fri tillgång. För då skulle påfyllning behövas en gång i timmen :)

Hälsningar Amanda och kaninerna

Clariiz
0
#5

#4; Ja då är det inte en så bra idé :) Alla mina honor (lejonhuvade och dvärgvädurar) har alltid skött sig. De äter inte mer än de behöver. Någon hona vräkte i sig hela skålen första dygnet men när hon insåg att det fanns där hela tiden så började hon ganska direkt äta med måtta.

Men öka gradvis om hon inte kan kontrollera matsuget ;)

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

Mannez
0
#6

#5 Okej :)

Hälsningar Amanda och kaninerna