
Själv har jag aldrig badat Simba (:

nix,
tycker inte man ska bada sina kaniner om det inte finns absolut behov av det..

nej, kaniner ska inte badas sålänge de inte är väldigt smutsiga.
Ska dock baka roxys tassar ikväll som alltid lyckas bli så smutsiga, och vid hennes öron där hon fått massa kladd efter örondropparna..
the vanity, it becomes insanity

Har duschat Engla en gång för ett år sedan då hon var lös i magen, annars nej.
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se

#234 aah, jag håller med men eftersom jag sett många "inlägg" och liknande på andra sidor om att de badar sina kaniner så tänkte jag kolla:P
Nej, men jag har gjort det på de kaniner som varit sjuka (asså om dom är lösa i magen så de är smutsiga). Och så svalkar jag kaninernas tassar ibland.

Jag badade mina kaniner ganska offta förrut :) men jag vet inte riktigt varför jag var ung och dum :D

#7 haha:)

Nopp :P
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com
har "badat" ava, eller skölt av hennes bak, när hon har varit skitig ^^
har sköljt av stampes tassar när dom har varit lortiga :P
Nej, bara om dom har kladd i pälsen som inte går bort eller har diarre´.
Aldrig.
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
Jag har duschat två av mina då de hade några djur i pälsen. Använde ngt speciellt shampo vi fick på djursjukhuset också.
Men skulle aldrig bada de utan en ordentlig anledning.
Rufsan har tvättats 2 gånger på 7 år. En gång för att hela hennes mage var täckt med en "platta" av bajs, en gång för att hon skvätte på sig själv på ryggen och det hade torkat (hennes han-instinkter har blivit starkare sen Biggles kom (A))
Jenny tvättas lite då och då för att hon brukar ha bajsklumpar i baken. Men nu kanske det har slutat.
Biggles har aldrig tvättats.
Nej :)
#17, Kolla datumet på trådarna.
Denna tråd var 3 år gammal ^^
Hälsningar Johanna ~
Medarbetare på Teddykaniner.ifokus
www.borgbackens.weebly.com - Uppfödning av teddyvädurar ♥