Kanin iFokus

Kanin

Etikettfärger-teckningar-och-raser
Läst 978 ggr
Pelzi
0

Konstig päls.

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Min kanin är blandning mellan hare och kanin jag är helt 100 % säker att han är det.
Men han får alltid brun päls innan han fäller pälsen varför får han det han är blå färgad annars men pälsen blir brun på topparna innan han fäller pälsen.

Varför?

http://emmaskaninselar.blogg.se/

Zvintos
0
#1

Då har du 100% fel, om du syftar på riktig hare. GladDet är nämligen inte genetiskt möjligt för kanin och hare att få ungar, precis som att människor och apor inte kan få ungar. Detta pga att kanin och hare har olika antal kromosomer. Vildkanin och tamkanin är däremot fullt möjligt.

Gällande varför han blir brun är för att han blir solblekt om somrarna, precis som vi (eller många i alla fall) blir solbruna om somrarna. Ju mörkare färg, desto tydligare syns solblekningen.

Pelzi
0
#2

1# glömde säga men han är nästan aldrig ute i solen då hans bur och Hage står i skugga hela tiden.

http://emmaskaninselar.blogg.se/

Zvintos
0
#3

#2: Fast även i skuggan så når solens UV-strålar dit. Det är alltså inte enbart att de står i solen, utan även i skuggan kan de bli solblekta. Glad

spacesheep
0
#4

#2 På sommaren är det ju ljusare oavsett om man står i solen eller skuggan! Fler soltimmar osv. än på hösten. Så det är precis som Ninnih säger med största sannolikhet bara solblekning, och det är ju inget farligt :)