Kanin iFokus

Kanin

Etikettköpes-säljes-transport
Läst 639 ggr
Cis-j
0

(S) Innebur

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Kaninbur i begagnat skick säljes. Ett hemmabyggt hus medföljer om man så vill :) Buren har en stor lucka upptill och en lucka framtill som blir som en liten trappa när man öppnar den.

Bredd: 100 cm
Djup: 50 cm
Höjd: 47 cm

Tyvärr tappade jag buren i golvet vid ett tillfälle och plasten sprack lite i ena hörnet, bifogar en bild på det. Dock är det inget som jag har haft några problem med, har ställt toalådan i hörnet utan att tejpa ihop sprickan och det har aldrig hänt någon olycka. Ingen gnagare jag har haft har försökt tugga upp det heller.

Det gula husets mått är:
Bredd: 30
Djup: 33
Höjd: 22

Buren finns i Tråvad, men skulle kunna ta den till allt mellan Skara och Jönköping.

200:-

Pm:a mig ditt nummer om du hellre vill ha telefonkontakt så ringer jag upp dig, annars skriv bara här i tråden om du har några frågor.
Tråden behöver ej vara låst.

Cis-j
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Sprickan i botten;

Ambellah
0
#2

Är inte denhär buren olaglig i höjden? Ska den inte minst vara 50 cm?:s

Mvh Alice och Morpen :)

Cis-j
0
#3

#2 Ingen aning, kan vara jag som mätt dåligt också :P

REXbunny
0
#4

jo den är olaglig om det inte ärså att du mätt fel XD

Mvh/ REXbunny

Medarbetre på minecraft ifokus

Cis-j
0
#5

#4 Okej, då får jag ta och mäta om den nästa gång jag är och hälsar på päronen. Annars skulle man kanske kunna ha den som sjukbur?

Zvintos
0
#6

Den går att ha som "bur" till frigående kaniner, dvs om den aldrig är stängd.

Cis-j
0
#7

#6 Okej, jag har haft marsvin i den och sedan som sjukbur emellanåt när någon av djuren opererats. Placerade en annons här och en på marsvin i fokus. Men då vet jag i alla fall att om måtten stämmer så fungerar den ej till kaniner permanent.

Denna bur är då mer aktuell som en sjukbur eller som #6 skriver; ett öppet hem.