Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 466 ggr
Eriiika
0

gillar inte borsten

busan släpper jättemycket hår och hon gillar inte att bli borstad alls..  vad gör ni som har kaniner som inte gillar det elr vad kan man göra åt det?

KajsaM
0
#1

Hihi :)

Man ska vara lugn när man borstar, kanske ge en godis då och då eller kanske kaninen få ligga och gnaga på en bit morot medans man kammar :)

twinnie
0
#2

Prata mycket med henne, ge godis, ta pauser emellanåt, om det är mycket att borsta! :)

Eriiika
0
#3

haha kajsa vad rolig du är!:P haha jag frågade först dig det i en en tråd du ba: gör en ny tråd så är du den första som svarar på den;D

 joo jag har som testat det men grejen är den att så for tjag bara ska börja så vill hon iväg hur mkt jag än försöker att vara lugn med henne och så.. spelar ingen roll hur mkt gott o sånt jag har heller hon tar nån tugga och sen springer hon iväg och gömmer sig hur mkt man än lockar:(

Eriiika
0
#4

men jag ska pröva några gånger till ska köpa en lite mjukare borste också om hon kanske inte tycker om den hon har:)

KajsaM
0
#5

Haha, vi måste ju hålla igång indexen ;) *fniss*

Ja, pröva köpa en babyborste :)

Eriiika
0
#6

joo precis:P

joo det var en sån jag tänkte testa=) tack för tipsen btw!:D