Kanin iFokus

Kanin

Etikettfärger-teckningar-och-raser
Läst 1565 ggr
KaninenWilma
0

Ang. Jamora

Jag har lite frågor angående Jamora.

1. Hur är pälsen?
2. Måste man klippa den?
3. Finns det någon uppfödare i östergötland som födder upp jamora ?

Tacksam för svar :) !

KaninenWilma
0
#1

För er som inte vet va det är så är det en ras, dne ser ut så här,BILD (ni måste bläddra ner till de sista bilderna på hemsidan).

Friheten
0
#2

Tror att pälsen går under angora. O den måste klippas ja.

[sstorm]
0
#3

En jamora måste (så vitt jag vet) inte klippas. De finns en uppfödare i sverige vad jag vet om. Pälsen är lång som du ser, vad är de du mer syftar på? Hoppas de är till hjälp den lilla info jag har

Zvintos
0
#4

Om jag inte minns helt galet så behöver inte jamoran klippas.
Men det går ju enkelt att få svar på genom att maila Gaias som föder upp jamoror.

Friheten
0
#5

Tror jag googlade fel :p stod att jamora va dvärgangora

KaninenWilma
0
#6

Okejj :)
Ne jag bara hadde lite frågor, funderar på att skaffa en sån någon gång i framtiden, då de är såååå fina !! :)

Gulliver-06
0
#7

En jamora behöver inte klippas och den är relativt underhålls fri, kan behöva borstas vid fällning det är det ända, som jag har märkt på min Jamora.

Den ända uppfödaren jag vet om är Gaias.

BusBella
0
#8

Jamoror behöver borstas lika mycket som andra korthåriga raser enligt Rebecca Luthman som är uppfödare, alltså ska dem borstas 1 gång i veckan. Och ja, Jamora är en dvärgangora. Den enda uppfödaren av Jamora är nog hon i Dalarna, gaias.se

Mind your language.

/Emma

Medarbetare på Exotiska djur och Chinchilla