
bada kanin?
hejsan!
har gjort ett inlägg här förut för att min kaninhona kissar ner min hane.
hon gör fortfarande det och jag har badat hanen 3 ggr den här månaden nu :S
tror ni att det är farligt att bada honom för mycket?
Det kanske inte är så bra att bada honom för mycket just på vintern? Även om jag är säker på att du torkar honom tills han blir helt torr 
Nä elr det beror på om du har inne kanin är det nog helt ok men om du har ute kanin nu när det är så kallt skulle jag inte rekommenderat det.

#1,2 han är inne kanin som tur är! :D
men jag kommer ju behöva tvätta honom 3-4 gånger i månaden nu iallafall i 2 månader till :( men det skadar inte hans funktion att han kommer sluta tvätta sig själv eller något sånt va??
Nackdelen med att tvätta kaniner är att man förstör pälsens naturliga fettlager.
Detta kan ex orsaka tovor och att pälsen ser matt ut.

#4 aa det är det jag har tänkt på, och jag måste ha lite balsam i för han är lååång hårig. men vet du om det finns någon olja eller något sånt man kan ha i så pälsen inte blir så?

Varför kissar hon på honom ?
Mvh Ellenfyrkant

#6 jag vet inte riktigt, men antagligen för att hon är 4 månader och precis har blivit könsmogen och märker revir, eller?
jag vet faktiskt inte mer tror det :)
finns det inget annat jag kan göra istället för att tvätta honom??