Kanin iFokus

Kanin

Etikettkaninhoppning-och-selar
Läst 1431 ggr
sskaniner
0

Någon från örebro?

hej
vill testa att åka o hoppa med mina kaniner och har tänkt börja med 2st. 1 hona på snart 2år och 1 hona på 6år.

vilka klasser finns det och hur hittar man tävlingar?
fick tips? av en annan om en hemsida men jag hitta inget om när o vart tävlingarna är.

vad ska man tänka på att ta med till en tävling mer än en kanin och sele så klart? haha

och måste man vara medlämm o vad kostar det att vara med?
och hur anmäler man sig?

är inte så duktig på det hära med kaninhoppning:) men vill lära mig hehe

kram //sandra

//Sandra Johansson

uppfödare av kel och hoppkaniner i olika färger:)

Kassy
0
#1

I KU - KaninUppfödaren (tidning) som alla medlemar i SKAF får står det när, var och hur du anmäler till tävlingen. Glad

För att bli medlem i SKAF går du in på Skaf.info

Mvh Cicci

Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.

Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.

För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com

[vretenskaniner]
0
#2

Annars kan du kolla om det finns några tävlingar nära inom Sveriges kaninhopapres riksförbund. :) Örebro har en egen klubb vet jag! Gå in på Örebros kaninhoppare för mer info: http://olkh.skhrf.com/

sskaniner
0
#3

mm men var inne på örebros hemsida men jag e så dum så fatta inget typ haha

//Sandra Johansson

uppfödare av kel och hoppkaniner i olika färger:)

gaabriellaaa
0
#4

sedan finns ju också örebrohopparna där jag tävlar :) www.orebrohopparna.com Du måste vara medlem för att tävla men jag tror man får tävla en tävling utan att vara medlem :)  25kr/per kanin kostar det varje tävling. Om du går in på Kaninhoppning.ifokus.se så finns det en artikel om vad som kan vara bra att ha med sig :)