Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 944 ggr
gickan87
1

Rädd för andra

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Min bella har levt ensam i 1 år & 5 månader.

Jag antar att hon på den tiden glönt bort delar av kaninspråket. Nu har det visat sig att hon är rädd för andra kaniner.
När hon är ute i beteshagen med Telpa, så springer hon iväg såfort hon ser att Telpa börjar närma sig. Telpa har inte tid för Bella så gräset är så mycket godare!

Men Bella kan inte slappna av, har en transportbur i mitten av hagen och den springer Bella runt såfort Telpa rör sig åt Bellas håll.

Kan man göra något för att Bella ska slappna av och lära sig kaninspråk på nytt?

MVH Erika :)

Inaarah
0
#1

Det är nog inte så mycket du kan göra, bara att långsamt och successivt vänja henne vid dina andra kaniner. Det kommer nog tillbaka allt eftersom, om du hade glömt språket för du levt ensam länge, och sedan började se andra människor hade det nog kommit tillbaka när du blivit bekant med det igen. Glad