Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 2229 ggr
ulanea
0

Blödande tandkött:O!?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hejsan!

Idag när jag skulle kontrollera Cosmos tänder upptäckte jag att han BLÖDDE i tandköttet:O! Är detta farligt? Beror det på att han har såpass långa tänder som han har? (Försökt nöta ner de, men han äter saker som äppelgrenar och sådant..) Hoppas ni kan svara!

Mvh / Julia, Linnea och kaninerna:)

Lejonhuvade kaniner och hoppkorsningar--> www.ulanea.weebly.com

Medarbetare på www.lejonkaniner.ifokus.se !

emms
0
#1

Det ser ju lite irriterat ut. Kanske har fastnat någon vass hö bit eller så? Vänta några dagar och se. :) Om det inte går bort efter några dagar bör du ringa vetrinär och fråga vad det kan vara.

Emma

ulanea
0
#2

#1 Okej:)! Tack så mkt:D! Ska avvakta o se:)

Mvh / Julia, Linnea och kaninerna:)

Lejonhuvade kaniner och hoppkorsningar--> www.ulanea.weebly.com

Medarbetare på www.lejonkaniner.ifokus.se !

Inaarah
0
#3

Det hände samma för mig med en av mina dvärgvädurar, som gnagde på en gren och fick en liten bit bark mellan tänderna. Jag ringde veterinären som sa att det inte var någon fara, detta skulle ordna sig självt, om inte annat så skulle jag höra av mig efter en vecka. :)

Och i och med att det inte ser ut att vara någon stor blödning tror ajg att det inte är någon fara!