Hjälp, diarré!
Muffin har varit hängig hela dagen, och nu på kvällen vill han inte ha sin mat. Sedan fick han diarré. Inte riktigt löst utan mer rinnigt. Inte vitaminbajset.
Tog bort allt utom hö och vatten och så ringde vi vetten. Dem sa att vi skulle ge honom vatten med lite honung och det har vi med fått i honom mycket av.
Han äter hö och har fått i sig vätska och verkar piggare än förut. Man hör hans mage arbeta.
Vad mer kan jag göra!? Har panik! Vet ju att diarré är allvarligt. Jag vill inte att han ska dö! 


<33
Emma
håller alla tummar och tassar för att det ska gå bra för lilla killen.
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
#1 Jag med :(:(
Emma

Hoppas allt går bra!
// Ludde
Gick ut och fick i honom lite mer vatten. Han verkar piggare nu. Men han är inte riktigt sig själv. 
Nu har jag gjort vad jag har kunnat i alla fall :(
Hoppas han klarar sig!<33
Klarar mig inte utan honom<33
Emma
#4 du har gjort vad du kan, och skönt att han är piggare.
Hittade detta på en sida
"Behandling: Ta bort allt foder, endast hö och vatten ska finnas i buren. Ev. kan man även ge kokt ris. Se till att kaninen får i sig ordentligt med vätska! Ev. får du ge vatten med en plastpipett. Kaninen bör få i sig 100 ml vätska per kg kroppsvikt per dag. Du kan även prova att ge mototspuré för att stoppa diarrén.
Om kaninen verkar hängig eller sjuk i övrigt, eller om diarrén inte försvunnit efter 2 dagar, bör veterinär kontaktas! (OBS! Om det finns blod i avföringen bör veterinär kontaktas direkt!)"
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
#4 hittade även detta:
Åtgärd 4 Tillför värme:
Eftersom ämnesomsättningen fort störs av vätskebristen får kaninen svårt att alstra värme. De får snabbt undertemperatur, vilket ytterligare bromsar ämnesomsättningen och blodgenomströmningen.
Ta in dem i värmen, sätt dem under en skrivbordslampa eller annan lättillgänglig värmekälla
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
#5 Kan man göra egen morotspure? Vi har ingen hemma och affärerna har stängt :(
Emma
#7 det vet jag inte tyvärr. Men krossad tomat utblandat i vatten är ju i princip som morotspurré så det borde funka. Men det är bara vad jag själv tror.
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
Jag undrar var det beror på. Kan det vara att det har blivit oblans i magen? För jag var iväg i typ 4 dagar då pappa tog hand om dem och då fick dem inte några grönsaker och så. Bara hö+vatten(lite pellets). Att det kan ha kommit för snabbt? Grönsakerna alltså.
Vad tror ni?
För annars har han inte fått något nytt och kaninen som han går i samma Hage och bor under är inte dålig. Eller kan det ha varit något när han har grävt? Dem brukar ju bita på väggarna och så då. Kan det ha varit något han har fått i sig så?
Emma
#9 Det skulle kunna bero på grönsakerna. Förorenat grönfoder, besprutade grönsaker, snabb växling av torr- och grönfoder, blött foder, blött strö, drag, väderförändringar, plötsliga temperaturförändringar, tarmparasiter, förkylning och smutsiga mat och vattenskålar.
Finns många orsaker men eftersom han inte fått grönsaker på några dagar skulle jag gissa på det. Så när han är frisk igen kanske du kan börja vänja honom sakta vid grönsaker igen och då bara i väldigt små mägder till att börja med så mage blir stabil igen.
Hoppas verkligen det går bra.
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
#10 Ja, ska börja att bara ge honom hö&vatten i någon vecka nu så att han riktigt återhämtar sig. Sen ska jag börja med små mängder pellets i någon vecka och sen börja med små mängder grönsaker. Han mår bättre nu i alla fall :)
Har fått i honom mycket vätska, han äter mycket hö och är piggare. Sen har han inte diarré längre. Lite fastare kulor :') Så nu ska jag sova så får jag gå ut och titta till honom i morgon bitti. Tror faktiskt han klarar sig :) Han verkar mycket bättre nu. Innan satt han bara och satt som en höna. Nu hoppar han runt lite, tvättar sig och käkar hö. Satt upp en vattenflaska till honom med så att han kan dricka på både flaska och skål. :)
Emma
#11 Vad skönt att höra :) Då är han snart sitt vanlig jag igen.
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
Bra att höra att han är på bättringsvägen :')
Nu är han mycket bättre :D
Han äter mycket hö, jag har gett honom lite mer vatten (lite svårt att se hur mycket han har druckit annars) och han är piggare :). Bajset är helt normalt och ja, han är mycket bättre :)
Han verkar dock vara liiite tröttare (än vanligt). Men han fick ju stå ut med mig hela kvällen igår ;)
Varje gång jag har tittat till honom nu så sitter han och äter hö :D
Hur ska jag göra med hagen och så? För det finns ju lite gräs i den. Går det bra? Han kan inte gräva mer nu i alla fall :P
Emma
Kul att höra. angående gräset ska du nog vara lite försiktig med det, bara låta han vara ute en lite stund i taget tills han är helt bra igen.. :)
liten uppfödning av lejonhuvad dvv i Ronneby/Blekinge (även teddyvädur+peking) http://trollsjonskaniner.weebly.com
Skönt att han blev bra Emma! <3
Nu tror jag att jag vet var det kom ifrån. Dagen innan fick han en morot som grannen hade odlat. Och det hade säkert varit minusgrader natten innan eller något. Det tänkte jag ju inte alls på. Morot+minusgrader=giftig morot. Och det var bara Muffin som åt av den. Det var nog det som gjorde honom dålig :O
Inga mera morötter utifrån! Usch!
Emma
#17 Ojdå, men skönt att veta orsaken iallafall. Det är nog inte så många som vet att frusna morötter är giftigt så hoppas fler ser detta.
#18 Ja hoppas jag med :)
Kaniner är ju inte som människor, om vi får diarré är det ju inte farligt alls. Men för kaniner kan det vara livshotande! :P
Emma