import ?
har lite funderingar på att importera en kanin, och undrar därför lite saker:
- hur går det till?
- kostar det mycket?
- nåt land som är billigare att importera i från ?
skulle villja veta lite, även om det inte skulle bli att jag importerar under de närmaste åren
// Matilda
Holländsk kanin i främst japantecknad blå/gul men japantecknad gul/svart och blått förekommer också.
Fransk vädur i främst chinchilla samt mantel.
Satin
Jag har inte gjort det, men har en kompis som tog hem 7 st dvv ifrån tyskland (5 ungar). De åkte då dit och kollade på vilka de ville ha.De hade en domare med sig och fick höra sin åsikt. De hade tänkt ett pris på 500kr/djur (de är riktigt fina) och ville ju då inte betala extra för ungarna, och han sa att de fick de gratis+ en PARNING med en riktigt stilig hane. Amadeus kostade 45euoro och honan med ungarna 50.
Jag tyckte det var billigt, då man kan köpa djur som är ''fular'' här i sverige för ett högre pris.
Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/
#1 (ny förstör ja tråden lite sorry för det) finns de bilder på dem dvv som hon köpte hit.. ja e galen i dvv
..
Annars e de ju ganska vanligt med import.. kaniner vet ja inte men möss och råttor samt hundar och katter e de ju vanligt.. :)
#2
Sorry för OT men kolla på www.eremmas.se de är inne under ''Honor'' ''Hanar'' och ''Till Salu''
Om du är intresserad har jag en dvv till salu som behöver flytta till sommaren:) skriver till dig och inte här i tråden.
Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/