skalman är borta
Något jättehemskt har hänt!!! Skalman har sprungit bort!! jag satt här innne för ca 1 timme sedan och funderade på om jag skull ge honom mat nu eller imorgnbitti för jag såg innan idag att det var lite lite pellets i skålen.
men jag fick en kännsla av att något inte stämmde så jag bestämde mig för att gå ut och titta till honom.. så ser jag inte honom NÅGONSTANS!?
jag har varit ute i en timme och letat efter honom med ficklampa, min storebror hjälpte också till!!
usch jag kan inte sluta gråta! hoppas han kommer tillbaka imorgon när det blir ljust, jag låter burdörren stå öppen så att han kan hoppa in och äta eller något.
jag kan fan inte fatta detta!!!! :'( han och jag, vi skulle ju ha många fler fina år tsm!! :(
Medarbetare på Hundar.ifokus
Fy vad jobbigt!
Hoppas ni hittar på honom, eller att han kommer tillbaka!
usch ja!! det hoppas jag med så innerligt! :'(
Medarbetare på Hundar.ifokus

Stackars dej o han. Hoppas hoppas han hittar hem
Hoppas han kommer tillbaka
Håller tummarna för att han kommer tillbaka!
åh nej! :(
hoppas verkligen han kommer tillbaka.. håller tummarna!!
Stackars dig, hoppas verkligen han hittar hem snart igen!
Hur kom han ut?
#7, jag vet inte. burdörren stod på glänt, men där finns ju Hage runt hela buren… antagligen har han krypit under på något vis… ;'(
om han inte kommer hem snart så vet jag inte vad jag ska göra. om han inte kommer inom denna veckan så hinner ju hans tänder växa så mycket att han inte kan äta gräs, och då dör han långsamt av svält! jag vill inte att något sådant ska hända.. min fina kille :/
och tänk om någon har tagit honom! han är ju så tam att vem som helst bara kan gå fram och plocka upp honom.
jaghar efterlyst honom på en lokalradio, jag ska gå och trycka upp lappar och sätt upp i området nu..
jag kan knappt titta på bilder på honom.. jag blir så ledsen.. också tänker jag det värsta hela tiden. :(
Medarbetare på Hundar.ifokus
Vad hemskt, håller tummarna för att han kommer tillbaka! Ge inte upp hoppet… Fortsätt leta!

Vad hemskt!! Hoppas ni hittar honom!
Forsätt leta!
Hoppas han komemr tillbaka!
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

Sluta inte leta!
Hanar brukar alltid hålla sig i närheten. :/
Hoppas han kommer tillbaka, han var jätte fin!
Hälsningar Lisa - medarbetare på Jättekanin iFokus
Tack så mycket för allt stöd! det värmer verkligen, ni förstår nog inte hur mycket det betyder.
jag hoppas med hela mitt hjärta att han kommer tillbaka imorgon!!
Medarbetare på Hundar.ifokus

Nej vad hemskt :( Håller tummarna för att han kommer tillbaka! Jag tycker han verkat som en ganska tam kanin, så troligen är han ju i närheten.. =)
the vanity, it becomes insanity
#14, hoppas jag men… men här finns många katter, hoppas han håller sig undan dem.. usch jag är helt inställd på att han inte finns mer. FAN….
:'(
Medarbetare på Hundar.ifokus
ge inte upp <3
:)
åh, min prins är tillbaka, efter att varit borta i två dagar som känns som en evighet!
mamma berättade för jag vari skolan
mamma var hemma och duschade, så ringde det på dörren, där stod det en man och sa att han hade antagligen sett skalman under en bro typ en 1000 meter här ifrån. så mamma satte på sig kläder snabbt som in i och cyklade för att leta på efter honom och kallade och kallde, men efter en halvtimme så hade han inte kommit fram så hon cyklade hem igen och då ringde det i telefonen. då var där en dam som hade tagit upp honom och gått hem till sig med honom och ringt oss, (hon visste vårt nr p.g.a. efterlysningen i radion) så mamma cyklade ner och hämtade honom! och när jag kom hem efter skolan så bara kramade jag om honom och höll han i famnen så länge jag kunde!!
han ser lite tilltuffsad ut och väldigt slö, men jag klippte hans tänder och gav honom vatten och olja i spruta så hans tarmar kommer igång. Nu ligger han ute i buren i en massa halm och hans handuk och myser.
här är två bilder på honom. och man ser att ha är lite sliten men gud va GLAD JAG ÄR!!!! :D:D min älskade Skalman!
Medarbetare på Hundar.ifokus
ÅHH vad härligt att höra !! Blir verkligen glad av att det finns människor som verkligen bryr sig, ställer upp och hjälper till. 1000 rosor till dom :)
#18, ja jag vet! :D jag är så himmla tacksam! tänkte ge henne en liten blomma som tack!!
hon sa till mamma att hon inte visste var hon skulle göra av honom ifall ingen svarade, för hennes son var tydligen allergisk. men men! jag är så lycklig! att den lilla kaninrackaren kan sätta sånna spår i hjärtat! det visste jag inte fören nu :)
Medarbetare på Hundar.ifokus
Åh vad glad jag blir! :D
Gud vad skönt att han kom hem igen!
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
Man förstår inte hur mycket dom betyder förrän man förlorat dom, eller tror man har förlorat dom. Det är faktiskt så.
#21, nä precis. förstår vad du menar/tänker på.. alpha :/ nu kan jag verkligen förstå dig. men hon finns i ditt hjärta! tänk på det <3
Medarbetare på Hundar.ifokus
#22 Japp det stämmer. Ja det är klart <3
Å vad glad jag blir, härligt att han kom hem igen! 
Skönt att han är hemma:)
Vad sköönt :D
Guuud vad skönt att höra!
Det började som en sorgsen historia men slutade som en solskenhistoria!
Tror vi är många som hållit tummarna och är jätteglada för Er skull nu. Vilken tur att de där människorna engagerade sig så mycket och vad bra att Ni kontaktade radion, utan den hjälpen hade han kanske fortfarande varit ute och sprungit!
Pussa på han från oss alla här på KIF!
Härligt att han kom tillbaka =)
Tack så mycket alla!! :D för att ni trodde på att han skulle komma tillbaka.. idag när jag berättade det för mina kompisar, att han var borta (innan jag visste att han var hemma igen) så sa en av mina "kompisar" nä, men han är säkert död, iochmed att han har varit borta i två dagar nu!
#27! heeh tack! ja jag ska pussa honom från er :D ja det var tur att jag ringde radion :) hehe :)
Medarbetare på Hundar.ifokus

guud vilken tur :) han är ju så himla söt! <3
#29 tråkigt! med en sån inställning kommer man inte långt :)