
Kaninpassning vid semester?
Hejsan!
Jag har nu börjat fundera på att skaffa en liten holländare, enda problemet är att mamma säger att det inte kommer att funka med semestern då vi inte får plats med fler kaniner än Nina och Bruno.
Alltså undrar jag om någon känner till/har ett gnagardagis eller ett djurhem för kaniner osv i närheten av göteborg?
Mvh en hoppfull Amanda
Finns säkerligen flera ställen som tar emot gnagare/kaniner i en sådan stor stad som Göteborg ! Här i Stockholm lämnar jag in mina hos en uppfödare.
Not your mom, not your milk.
Har du kollat på eniro? Där kan man nog hitta det mesta.
Kastanjegårdens Kaniner

Jag hittade en uppfödare som tar emot kaniner, fast en bit ifrån Göteborg. Tycker ni att detta låter rimligt?
Oavsett om du åker på semester under sommaren eller vintern har du möjlighet att lämna din kanin eller ditt marsvin eller liknande här i trygga händer!
Vi lovar att ditt djur blir mer än väl omhändertaget här ute på landet i en lugn hemmiljö! Vi står för foder & strö, samt hö.
Med egen bur Utan egen bur
30 kr / dygn 50 kr / dygn
200 kr / vecka 300 kr / vecka
700 kr / månad 1000 kr / månad

Ni som har lämnat bort era kaniner till uppfödare, hur mycket betalade ni? :)