Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 403 ggr
LinaK
0

Konstig!

Igår var våran kanin helkonstig, var precis som om han skulle ha vart sjuk.
Han verkade ha nått problem med bakbenen, fick liksom inte med sig dem när han skulle förflytta sig i buren. Släpade dom nästan så det skrapade i buren =(
Han var allmänt slö och reagerade inte på min röst eller mina klappningar (han är inte jätte förtjust i att bli klappad). Han är fullkomligt tokig i mat, så jag skulle ge han lite pellets för att se om han kvicknade till, vanligtvis slänger han sig över maten men INTE då.  Försökte locka med en av hans favoritgodis men det ville han inte heller ha.

Klockan var ganska sent så någon veterinär kunde jag inte ringa, så jag steg upp imorse vid 6 och skulle ringa vid 7 tänkte jag. Men då var han pigg igen. Så jag valde att avvakta och hålla koll på honom under dagen.

Vad tror ni detta var eller är?

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Tejoos
0
#1

Det låter som en förlaming, ta honom till veterinären även om du tycker att han verkar piggare! Eftersom kaniner av naturen är bytesdjur så försöker de dölja skador/sjukdommar så länge som möjligt. Lycka till!

LinaK
0
#2

#1 Okej jag ska ringa då.

Idag sprang han helt som vanligt när han fick vara ute. Märkte ingenting utav det som var igår.

// Lina - VärdBichon Kolla gärna in min blogg:
http://linaalgotsigge.blogg.se

Jojsan
0
#3

Min kanin var ungefär som du beskrev en gång när hon var liten. Hon verkade inte vilja använde bakbenen och hade lite problem att gå. Jag tror hon hade ont i magen. Hon hade troligtvis fått för mycket gräs (vi trodde hon var van vid gräs sen uppfödaren hade henne, men det gräset var tydligen vissnat, dåligt eller något). Det gick över på någon dag, det var 2 år sedan ca och hon lever än.