
Bada kanin -> Tips
Då jag måste bada Titti i morgon, (pga. att hon har blivit helt fettig och skitig i pälsen, då hon bor intill en hane.. som gillar att kissa på henne
) så undrar jag om ni har några tips? om vad jag ska använda för "shampo".
Vet att det finns smådjurs shampo, är detta bra?!
Eller vad har ni, som har varit tvugna att bada era kaniner använt er av?
Tacksam för tips?
Kram
Cassandra B
www.freewebs.com/galaxens-kaniner/
- kull planerad

Mina kaniner tycker om att bada så på sommaren när det är vart ute brukar jag ställa en liten balja med vatten som de kan svalka sig i ;)
Haha vilken mysig hane då;)
Jag har ingen erfarenhet av smådjurs-schampoo. Förut fick jag tvätta Berits tassar ibland, då tog jag hundshampoo (hur stavas det egentligen??), o det funkade bra, dock vet jag inte hur det är till hela pälsen. Men antar att det borde vara mkt bättre än människo-schampoo iaf, eftersom det är mkt mildare.
Nån annan kanske vet bättre ;D
Man brukar kunna använda milt, parfymfritt barnschampo till de flesta djur:)

#3 okej :)
Jag tvättade bort lite kiss från Stitch nyligen och jag använde en skvätt såpa bara… det ska ju vara skonsamt

jag tror du ska använda smådjursschampo faktiskt. Kaniner kan vara känsligare än hundar/katter. Jag använder smådjurs, det funkar väldigt bra.