Kanin iFokus

Kanin

Etikettmat-och-utfodring
Läst 843 ggr
Kawaiih
0

Kan kaninen äta...?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag va precis ute och satt ut min kanin i sin ute Hage, När jag såg att jag borde flytta den till nått nytt ställe. Så har jag ett ställe där de skulle va perfekt för den att stå och så kollade jag närmare så hittade jag några blad här och där. Då är min fråga. Kan kaninen äta dom här. Alltså om dom är i hagen och kaninen skulle råka att äta dom?

_Mamma hadde med kameran till jobbet så jag fick skanna in växten istället XD De är därför de ser ut som det gör…

_

Hanna, 22år, Uppsala
Hundsport - Ridning - Fotografering

Michiis
0
#1

Ja, kaninen kan äta det :)

// Michis

aliciia
0
#2

japp, Kirskål :)

viraa
0
#3

japp, och även om den inte skulle kunna det så tror jag att den hade låtit bli i så fall :P

flisan93
0
#4

#3 Det tror inte jag, de flesta kaniner vet inte vad som är giftigt. Därför måste man vara på sin vakt, så de inte börjar äta på något som är giftigt.

[Niike]
0
#5

det där är väl ändå inte kirskål? det är ju daggkåpa..

elinpelin96
0
#6

#2 Det där e inte kirskål!

[Wera]
0
#7

Mina kaniner tycker det är gott?!

SolAlma
0
#8

Det är daggkåpa, det är ialla fall inte giftigt för människor, tror det var en läkeväxt förr i tiden om jag inte är helt ute och cyklar. Den borde inte vara farlig!