
blocket - vad ledsen jag blev.. klor :(
http://www.blocket.se/vi/15234775.htm?ca=23_2_s
jag kollade snabbt på bilden.. på klor :(
Jisses.
/Martina, sajtvärd på kanin.ifokus
Solbackens kaniner
Uppfödning av Holländsk kanin

Stackars kanin!
Oj! Stackarn.. :/

OJ! Stackars kanin :/
Nej, stackarn.. "/

Ojoj! Stackars liten

Usch dah…

vilka långa klor… mailade faktiskt till annonsören och påpekade detta.
#8 Vad bra! :)
#8: Jätte bra! :D

förväntar mig inte något svar men jag hoppas att ägaren tar fram klosaxen och klipper den stackars ninens klor…
nej usch stakars kanin…
Emma
Isch, att man kan låta den ha det så…
usch :;S
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

men jösses! jag som har ångest över att jag är dålig på att klippa klor! mina har ju hur korta som helst jämfört med den där!
(mina honor är inte så van vid hantering så jag klipper sällan då blir de inte lika skärrade och socialiseringen går bättre!)

Usch, ja mejlade jag med och påpekade detta. Ja köpte en hane på en djuraffär för ett tag sedan som ja tyckte såå synd om, och dom klorna var HEMSKA! ena bakklon hade vuxit så mkt att den hade snurrat ett varv liksom.. Kan med andra ord inte ha varit så skönt att skutta på! Och den är fortfarande helt böjd men inget han lider av som tur är..

Burr.. Äckligt & stackars kanin.
:O stackars kanin! :(
#16 Visst va det Theo? Det va inga trevliga klor!
Stackars kaninen.. Kan ingen ta henne?? Hon är för lång bort från mig och dessutom får jag inte ha fler kaniner :(

ojj…
ååå vad sugen jag blir på att ta henne.. :( men har dels ingen möjlighet att hämta henne & inga fler burar heller.. *suck*
Shit, bud på att fråga pojkvännen ifall han kan skjutsa mig dit så att jag kan ta hem henne och i alla fall "fixa" henne :(

Stackarn ;(. Min kompis kanin hade också sådär långa klor, t.o.m längre :O. Men sen sa ja åt henne på skarpen att vi skulle klippa hennes klor och då gjorde vi de *Stolt* :D

Ska det vara så svårt att ta kaninen till veterinären om man inte kan eller våga klippa själv? Det värsta är ju att kaniner på Blocket ofta hamnar i ett nytt hem med lika lite erfarenhet och kunskap…
Nej, shit. Jag får ångest nu, åker kanske och hämtar henne imorgon. Ingen här som är intresserad av henne? Vi kan hämta och sånt, men jag vet inte om jag har plats till henne.
Vet inte hur min andra hona skulle reagera på en annan hona… Vad tror ni, kan det funka? Hon hade sällskap innan för ett år sedan knappt, efter det har hon ju träffat hanar som sällskap och det har gått bra, men en hona kanske inte går?
Shit, ångest, ångest! Mår så dåligt när jag ser såna annonser, därför är jag knappt inne på annonssidor… :(

#25 Kan du inte bara ta henne så länge då? 
Bor i Uppsala så på tok för långt bort för oss tyvär…
#25 Har tyvärr inte plats:( Önskar verkligen jag hade det..
#26 Jo, jag kan ta henne så länge, men vill gärna veta att hon kommer till ett nytt hem sen, så att jag inte blir med en extra kanin, för det har jag tyvärr inte plats med sen.
Så känner någon att dom kan ta henne, så hämtar jag och pojkvännen henne gärna imorgon. SÄG TILL! För transport uppåt i Sverige brukar ju alltid gå att fixa på ett eller annat sätt.

#28 Har du pratat med nuvarande ägaren så du vet något om hur hon mår i övrigt, ålder, inne- eller utekanin osv…?
#29 Nej, tyvärr har jag inte hunnit det. Är lite stressad idag, ska inom jobbet och sen hämta en kattunge, så det är lite kort om tid, men ska försöka ringa nu snart.
Innekanin, 8 mån, inte varit sjuk tidigare.
Buren var 1,2 lång, sprang lös i huset osv osv.
Mer hann jag inte fråga, ska försöka ringa i kväll igen.
Köpte den till sonen som tröttnade efter en vecka osv.
Han lät jätte trevlig i alla fall :)
Så är någon intresserad, säg till!
Måste lägga till att jag själv blev lite smått intresserad :$
Men nu måste jag käka frukost :P
Hmm, jag ringer ikväll och hör om hon fortfarande är kvar. Sen pratade jag med pojkvännen och vi kör och hämtar henne imorgon kväll i så fall!

#33 Låter ju jättebra det!
Vad hemskt! (med kaninen alltså..)
Med vänlig hälsning,
Jenny
Stackars kaninen..
MEN HALLÅÅÅÅ, stackars liten!
“Turn your wounds into wisdom.”
— Oprah Winfrey
Instagram:
https://instagram.com/ninis74
Youtube:
https://www.youtube.com/channel/UCUBESsjTpsmjV6mtiOckSIg

Stackan.. Hon/han har nog ont..

#19 mm de var teo, men de var ju kanske sveriges sämsta djuraffär, eller vad säger du?:P
Vart finns hon? Hoppas hon får ett kalas hem nu iaf!
Men shit

Usch vad långa och vad rädd kaninen såg ut. :(

#39 Står Vellinge, Malmö i annonsen 
jag mejlade, blir så himla arg när folk inte sköter om sina djur :@
Stakars nin…Man märker att hon inte har tid för den :S

Jag skulle kunna ta henne, men har tuvärr inte tid :/ + så får vi hem vår pojk imorgon :) :(
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com

# 42 okej de var ju en bit från Uppsala.. Men som sagt hoppas hon får ett bra hem till slut iaf!

Jag mailade också annonsören.
#39 ;)
ajaj måste göra väldans ont :(
#47: Bra!
#33: Vad härligt!
Hur mycket tidsbrist har man egentligen när man inte har tid att klippa klorna á 10 minuter? Bara bra att kaninen får komma till ett annat hem tycker jag!
.: Dance like there is no tomorrow :.
[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]
borttaget
FY! Jag mejlade och påpekade att klorna var alldeles för långa… Jag var tvungen, även om andra redan har gjort det..

Stackars kanin:(
Vi hämtar tösabiten imorgon :)
Mamma kommer bli arg på mig nu (A) Haha!

#55 Gud va bra :D

Stackars kanin!:(
#55 Gud så bra!!!:)

så skönt att höra att den söta ninen får det bra!!!!!

stackars kanin
åh..stackarn:C

Det är ju så synd om den, jag vill bara åka dit och klippa klorna, nu! Haha, hoppas hon kommer få ett bättre hem snart! :)
Idag hämtas sötisen av Cattelina :D Det är super av dig att rädda den stackaren!

Skicka in bilder sen :)
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com

#55 Gud så bra att du kunde ta den! :D
Tack alla :) Hoppas att allt är bättre med henne än vad det ser ut, är väldigt orolig pga. hennes tassar som ser böjda ut eller vad man ska säga… Så vi får hålla tummarna :)
Jag ska försöka lägga in någon bild ikväll på henne :)

Nelsons var dubbelt så långa, när jag fick hem honom..
#66 Okej, tack. Lugnar lite, är lite orolig för hur den kommer se ut när jag får den… Är jätte känslig för sånt :(

#66 Jag skulle tro att den konstiga benställningen beror dels på alldeles för långa klor, men även pga att de satt kaninen på ett halt bord utan duk eller annat under. Säkert därför hon ser rädd ut också.
Önskar dig stort lycka till med tjejen!

Du är bra, du tar henne. Jag har en hane plus en tax så jag skulle inte kunna ta henne :(

stackarn :(

#0 Tycker du inte ska sitta i ett glashus och kasta sten….
#65: Vad bra att du kunde ta hand om henne!
Längtar efter bilder :)

#71 vad menade du med det igentligen ?
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com

#65 Det är bra Catteklina! Kämpa på ! (:

#73 En grej vad hon har gjort mot andra djur…

#75 ok, det är inget jag vet om menmen xD
20 årig djurgalen moder*
Www.windsoropalm.weebly.com

Usch :S :/
Hon är nu hemma hos mig och allt är bra med henne :)
Bilder finns inne på: "Honan från Blocket".