
Burbotten.
Som jag har skrivit tidigare håller jag på och bygga en tvåfackare. Vi har stött på lite problem i vår planering, då vi skulle ha plastbackar som man kunde dra in och ut som burgolv och lätt kunna städa, men vi har inte hittat några med de rätta måtten och måste därmed tänka om.
Så nu vill jag veta hur ni har löst detta med burgolv. Vad har ni gjort för att inte träet ska ruttna? Jag har hört att man kan ha badrumsgolv/linoleum men gräver inte kaninen igenom det?

tråkit at ni inte hittat de ni ville ha:/ jag har hört att man kan måla dem med kall-asfalt.
Mvh Anna :D
Medarbetare på Jättekanin.ifokus

kall asfalt är kanon!!

Kan man ha "kallasfalt" om kaninen bor ute? Sorry twinnie, lånar tråden x)
jag hade parkettgolv i min marsvinsbur :) de funkade
www.lottaoleia.hundbenet.se Amstaffpower
kallasfalt :)

Buren ska ju vara inomhus, så kallasfalt är uteslutet ..

#6 kan man inte ha kallasfalt inomhus?

#7 Det kan man säkert, men min pappa tycker inte det verkar som en bra idé.
Kollat efter plastbackar på Ikea? Antar att du gjort det, men där brukar man ju kunna hitta lite användbara saker=)
Mina är också målade med kall asfallt, funkar helt okej. Men det luktar nog en hel del om man ska måla på det inne.
Plastgolv vet jag en som har i sin bur, det funkar helt okej om man bara ser till så kaninen inte kan bita i kanterna.

Plåtslageren kanske kan fixa till "brickor" med uppvikta kanter i plåt så att det bara är att dra ut om man vill städa?
Jag har badrummsgolv i mina, fungerar supeduper! Kan jag varmt rekomendera :)
Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)

förlåt om jag snor lite av twinnies tråd men vad kan man ha ute?

#13 Undrar också. & vad kostar t.ex. badrumsgolv & var hittar man det?

#12 Vad kostar det och var får man tag på det?
#13 Dom har ju skrivit kallasfalt.
Kan man inte ta bottnar från vanliga inneburar? Eller blir det krångligt?
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
#15 Bara att ta en sväng in på bauhaus hemsida alt kila ner till närmsta järnbutik :) De flesta brukar ha lite sådant där på lagret =) Priset varierar rätt kraftigt, det beror på vad det ska tåla, färg, mönster etc :)
Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)

Badrumsgolv ska jag nog skaffa sen, får nöja mig med vanligt trä för tillfället eftersom att vi inte har någon järnbutik här.. Eller jo, en butik bredvid området & en lite längre bort, men jag vill inte gå dit utan pappa & han är inte hemm.a

Hur mycket kostar badrums golv? Kan man ha det ute? Var kan man köpa det? Var kan man köpa kallasfalt? Hur mycket kostar det?
Sry Twinnie.. ifall du vill kan jag starta en egen tråd, säg bara till!

#19 Louice har svarat på det mesta.
Jag har formplyfa i mina burar, det tåler allt i väder och vind ovh det ruttnar inte när kaninen kissar.
Jag har Formplyfa i burarna som jag inte hittade plastbackar till och i rästen har jag plastbackar. Fungerar skitbra!

#21 Vad är formplyfa? (A)
#22: Lite bilder på formplyfa.
Vi har också formplyfa som botten tydligen.
Hade för mig att det var marinplyfa. =P
Den andra har OSB-skivor, som funkar bra mot fukt.
Inte målad med någonting. ^^
Skillnaden på formplyfa och marinfplyfa är att formplyfa (formplywood) används vid tillverkning av bla gjutformar.
Marinplyfa (marinplywood) används vid olika typer av snickerier i båtar.
Bägge är vattenfasta.

Tack så mycket. Pappa ska prata med en arbetskamrat som är mattläggare om han har några spillbitar av badrumsgolv, annars ska vi nog köra på formplyfa.