Djur på loft?
Hej!
Har precis flyttat in i en ny lägenhet, en större trea. Till min glädje är det ett stort loft tillhörande en stege upp. Det är lite knepigt att skriva ut måtten då det är lite olika former där.
Kort sagt kan man säga att det är 3M djupt och 2,8M långt. Men lite olika former där som kan delas upp i 1M långt, 3M djupt eller 2,8M långt, 1,57 djupt. Problemet är att det endast är 96cm högt.
Vissa svårigheter men spännande mått tycker jag.
Då jag älskar att alla djur och vill att de ska ha ultimata förutsättningar undrar jag lite om man kan ha bra förutsättningar för något djur där? :)
(Då det inte finns något gemensamt forum för alla djur? Kommer inlägget läggas på fler sidor) stort tack för tips?, ni är bäst!
Varför ska du ha djur på loftet för? Det låter inte om en bra idé över huvud taget. Här är några saker att tänka på.
Du måste säkra loftet så att du kan garantera att djuren ifråga inte ramlar ner från loftet och skadar sig eller rent utav faller till sin död om dom skulle lyckas smita eller ta sig ut från eventuella burar du placerar däruppe.
Hur ser ventilationen ut på loftet? Har det bra ventilation/tillräcklig ventilation för att djuren ska få en bra levnadsmiljö? Finns det drag däruppe?
Vad händer om du blir skadad eller riktigt sjuk och inte klarar av att klättra upp till och ner från loftet varje dag för att ta hand om djuren? Har du en pålitlig plan för vad som ska hända då?
96 cm kanske låter som mycket, men ha i åtanke att du måste städa burar, släpa upp burunderlag, hö och annat upp till loftet, bära ner skräp från burstädningar och umgås och socialisera med djuren däruppe. Det är mycket som ska göras med enbart 96 cm höjd att röra sig på och det kan bli mer slitsamt och jobbigt för kroppen än vad man tror.
Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺
"This is the way the world ends. Not with a bang but a whimper." - T. S. Eliot
Tack för ditt kloka svar! 🙏
På din första punkt
säkrat är inga problem, det är redan fixat.
det är en 3M öppning och då 96 hög ja… öppning rakt ut i vardagsrummet fast mer mot takhöjd. Drag är det inget.
klok tanke och tar det med mig. Men då vi är ganska unga, samband med flera vänner här finns det alltid en plan för det.
jag håller med dig angående höjden. Det som känns lite tråkigt men det är väl om det är hållbart för mig själv för att djuren ska få det bra.
Huvudfrågan varför.. ja det kan ju tyckas korkat men möjligtvis blir det mer yta här nere senare men för tillfället är sambon inte lika imponerad därav att det kunde få vara mitt med mitt ”nördiga” intresse för djur där.
Mvh
Jag minns din sambo från tidigare tråd som inte vill ha djur. Med en 3 meter och 96 meter öppning ut i vardagsrummet i takhöjd så kommer det regna ner skräp och damm därifrån. Djur sitter inte bara stilla i sina burar.
Ålder har absolut ingenting med skada eller sjukdom att göra. Om du åker på influensan eller magsjuka och inte kan ta dig upp vet jag inte hur sugen dina vänner är på att komma hem till er för att klättra upp och ta hand om dina djur på loftet. Skador kan vem som helst åka på när som helst under livet. Du kan inte planera ett djurinskaffande där djuret blir hjälplöst isolerat uppe på ett loft om något händer dig och du inte kan ta dig upp.
Frågan är om det är hållbart för dig. Om det ens är möjligt att städa djurens bur ordentligt däruppe, om det finns utrymme att röra och flytta saker ordentligt. Är tanken att du ska förvara spån, hö, annan mat, städprylar, transportburar och annat som tillhör djuren däruppe också? För då krymper utrymmet för djuren att vara på och röra sig ännu mer.
Sajtvärd för Pokémon iFokus och The Sims iFokus 🐺
"This is the way the world ends. Not with a bang but a whimper." - T. S. Eliot
Varför inte ha det nedanför där de får mer sällskap? Tror inte heller att du kommer att ha lust att klättra upp o ner flera gånger per dag hur ung du än är… Jag tänker också lite som dom andra…. tänk om du bryter benet o inte kan komma upp? Då är vänner ett alternativ men om du t.ex blir sjuk och inte orkar tror du att dina vänner skulle vilja klättra upp där flera gånger per dag med risk för att bli smittad av nån jobbig sjukdom?
Skulle inte tro det…
I all välmening så skulle jag rekommendera ett akvarium med räkor. Jag har ett kar med amanoräkor samt två illrar.
Vet att detta är ett kaninforum och jag har inte särskilt mycket mer erfarenhet än vad jag sett hos vänners kaniner som antingen varit ensamma men frigående eller tillsammans med artfränder i uteburar. Tror nog att en kanin skulle bli lika nedstämd som en ensam iller som inte fick vara med överallt.
Jag skriver här pga att du ställde samma fråga inne på iller.
Ps. Om du har en sambo som inte vill ha djur så tror jag att du skulle bli singel rätt så fort om en iller flyttade in. Visst, jag tycker att de är underbara djur men min sambo (som inte var anti husdjur) var lite skeptisk i början. Jag har dock en vän som inte vågar komma hit och en bror som fortfarande sitter med fötterna uppe på stolen.
_No way! Yes way!
En annan aspekt (mer än som redan nämns) är vad planen skulle vara vid eventuell brand. Det kommer göra det otroligt svårt att evakuera djuren (om inte livsfarligt) om de befinner sig uppe på ett loft (om man ens kommer hinna det) eftersom all giftig rök kommer stiga upp dit.
Bäst är att ha eventuella djur i utrymmet där du kommer spendera mest tid så de får ordentligt med sällskap och uppmärksamhet.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu