Nyser
Min kanin Fideli på snart 1 år har börjat nysa mer än normalt idag. Hon är sig själv i övrigt, går på toa, äter, dricker, leker och är i allmänt sitt spralliga jag, hon är ej blöt eller snorig runt nosen, hon låter ej annorlunda när hon andas ( af jag kan höra), är detta akut ändå? Bör jag söka vård?
Blir så ångestfylld när det är nått avikande med mina små 👀🩷
Kommer det vid något specifikt tillfälle? Tex efter/medan han äter?
Är han blöt om frambenen? Ofta när de blir snoriga så syns det på frambenen snarare än näsan då de putsar bort det.
Vad har du för strö i bur/toalåda? Är höet dammigt?
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#1: Min andra kanin nyser inget alls, så borde inte vara nått som har med höet att göra, har ej nått spån till dom utan bara toa strö och det dammar inget 👀
Tänkte nog ringa first vet på måndag just in case, hon nyser ej lika mycket idag men låter fortfarande lite irriterad, men man får hålla tummarna, annars kanske det får bli en veterinär sväng för att göra en hälsoundersökning 🧐
#2: Låter som en smart plan att prata med veterinär på måndag och såklart hålla ett extra öga på henne under helgen.
Alltid bättre att kolla en gång för mycket hos veterinären med tanke på hur bra de är på att dölja symptom (och ibland kan få udda symptom mot vad man tror det är, som min senaste kanin som det börja rinna i ögat på och det visade sig hon hade öroninflammation, själv hade jag gissat det var tänderna).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#0: förra året var mina kaniner snoriga och nös, och jag var superorolig. Jag tog de till veterinären och fick medicin som jag gav de under en tid, men det hjälpte inte alls. De fortsatte vara förkylda i flera månader och vi trodde att de nästan aldrig skulle bli friska, men så efter ett tag blev de friska ”av sig själva”. Så oroa dig inte för mycket, vänta och se så blir det kanske bättre med tiden!
#4: skönt att höra! Har bokat veterinär tid, dom ska röntga skallen för att se så att det inte är nått som sitter fast och irriterar i nosen, så får hålla tummarna att det hjälper
#5: Håller tummarna allt går bra och att det inte är något allvarligt som ställer till det.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#4: Låter som Pasteurellos, det kan vara svårbehandlat och många kaniner kan bära på det utan att visa symptom (men kan bryta ut vid tex stress).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu