Kanin iFokus

Kanin

Etikettmåste-skriva-av-mig
Läst 417 ggr
Fly_
0

OT - Gorry

Blev mycket snack om häst så jag passade på att skriva lite om min störda kille.

Gorry

Som jag skrivit tidigare så klarar han inte av nopsludd då det kliar anser han. Han är kiklig i sitt hovskägg och ska alltid skaka på benen och gnägga när jag borstar där.

Varje gång man går till hagen ska han alltid leka "försök att ta mig", springer, skuttar och gnäggar tills man är helt slut då kommer han fram och buffar på en.

Han gillar inte heller täcken, dem kliar anser han och ska alltid rulla sig när en sådan åker på eller dra av den.

Han är en kille som ställer till det när man ska vara med honom och han älskar varje sekund av att plåga matte. =D

Han är allt utom häst… Skrattande

http://shirlujest11935.stumbleupon.com/tag/horses/
(Ej han på bilden men han ärav rasen Irish cob som bilden visar)

Fly_
0
#1

^^putt

Lizzan
0
#2

Vilket busfrö :) hur gammal är han?

Fly_
0
#3

Han är 4 år.

Sotis
0
#4

Hihi vilken rolig liten häst ;D  Så dära är då inte mina hästar (A)

Tina-A
0
#5

Vilken vacker ras! Har du tillstånd att lägga upp bilden? :)

Hihih, han låter som en rolig filur han!

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Lizzan
0
#6

Det förklarar betendet :) han kommer nog att sluta busa, eller i alla fall busa mindre när han blir lite äldre. ^^

Sotis
0
#7

En av mina hästar är också 4 år. Fast hon busar bara lite grann :)

sputtnick_plexus
0
#8

Haha! :)

ciss
0
#9

Vad skoj :)

Lite onödigt att göra en ny tråd om din häst, fanns ju redan en tråd där vi snackade om hästar.

/ Cissi, medarbetare på Kanin
    www.frihetenskaniner.se

Ync
0
#10

Söt häst! :)

Fly_
0
#11

#5, bilden är redan publicerad på nätet/google så det gör ingen skillnad. JAg kan använda bilden men får inte lägga upp den på min hemsida eller ha den för eget bruk.

Tina-A
0
#12

#11: Det är copyright även fast den finns på nätet och google. Du får inte lägga upp den på någon sida och inte heller använda den för eget bruk. Man måste alltid fråga fotografen eller den som äger bilden.

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

denisesalomonsson
0
#13

åh ett litet busfrö alltså ^^,

Fly_
0
#14

#12 hehe jag är inte den enda som väljer bilder från nätet och visar som exempel på iFokus. =)

haha bilden kom vist från ett annat forum, här är adressen i alla fall

http://shirlujest11935.stumbleupon.com/tag/horses/

Tina-A
0
#15

#14: Nej, jag vet det. Men vi brukar vara ganska hårda med att man har tillstånd här inne just för att så många medlemmar tyvärr fått sina egna bilder stulna och hittat dom på andra sajter. Hittar man sin egen bild på någon annan sida blir många upprörda och i värsta fall blir man polisanmäl och kan få böta.

Vad andra gör på andra ifokus-sajter får dom stå för. Och alla medlemmar ansvarar själva för vilka bilder de vill lägga upp. Dock vill jag inte att det cirkulerar ogiltiga bilder här inne så det vore snällt om du tog bort den. För din egen skull :)

Rasen var i alla fall sjukt vacker, aldrig sett en så vacker häst!

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

ciss
0
#16

#14: Du stal en bild - bildstöld. Det är ju samma sak egentligen som t.ex att använda bilden på stallet.se :)

Bildstölder kommer aldrig att försvinna ifall folk inte slutar. Du skriver att du inte är den enda som gör så, men många tänker ju "jamen jag är ju inte den enda" - och tillsammans blir dom många.

/ Cissi, medarbetare på Kanin
    www.frihetenskaniner.se

Fly_
0
#17

som jag skrivit ovanför så kommer den vist från ett forum dvs någon annan person som lagt upp den som exempel bild där och därmed vet jag ej vem ägaren är och kan heller inte stå för något. =)

Tina-A
0
#18

#17: Okej :) Jag tar bort din bild och lägger till länken istället så slipper du bryta mot lagen ^^,

Det spelar ingen roll om man inte vet vem ägaren är, man måste alltid stå för alla bilder man lägger upp. Om du inte vet det och inte kan få tillstånd så ska man inte lägga upp dom bilderna heller. Länka i så fall istället så gör man inget fel :)

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Clariiz
0
#19

Fin häst :)

Dock är det bildstöld.

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

Fly_
0
#20

#!8 gör så även om det är användaren dit länken går som bryter mot lagen och inte jag =)

Tina-A
0
#21

#20: Om du kopierar den stulna bilden och lägger upp den stulna bilden så har du stulit den stulna bilden och brutit mot lagen i alla fall. Det är inte den som stulit bilden först som enbart gjort ett brott, utan även alla som stjäl bilden sen.

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Fly_
0
#22

jag har bilder på Gorry men dem ligger på en extern hårddisk =D och jag e för lat för att koppla in den…

Tina-A
0
#23

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Fly_
0
#24

Jo, dem är oerhört stora också och väger oerhört mycket. =)