Metacam för förkylning
Idag när jag var hos veterinären med min förkylda kanin skrev hon ut metacam som vi ska ge till henne nu varje dag i en vecka. Men nu undrar jag om det verkligen hjälper? Någon som har erfarenhet? För när jag läser på vissa sidor på nätet står det att metacam inte alls hjälper mot sånt utan funkar bara som smärtstillande.
Metacam är även antiinflammatoriskt så gissar du fått det även av den anledningen. Tog de prover för att se om det var bakterier eller inte? Är det inte bakterier som orsakar problemen så är det inte så mycket mer man kan göra åt det än lindra symptomen och låta det läka ut själv.
Fick du några mer råd? Ska ni göra återbesök om det inte blir bättre?
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#1: Hon tog inga prover. Hon gjorde en undersökning på henne och ställde frågor och så och sa sedan att hon hade ”kaninsnuva” och att det kan vara svårt att bota. Hon sa alltså att det inte är säkert att hon blir frisk med medicinen. Fick råd att torka bort hennes snor varje dag med en tops och använda koksaltlösning. Hon sa bara att vi skulle komma tillbaka om vi märkte att hon får svårt att andas eller liknande.
Vi hade bestämt att skaffa en till kanin nu också då vi inte vill att hon ska vara ensam, men nu vet vi inte hur vi ska göra… vi vill liksom inte att den nya smittas
#2: Var det hos kaninkunnig veterinär ni var hos? Tycker det låter väldigt konstigt att de inte ville ta prover då hon snorar (för att isf sen sätta in antibiotika beroende på vad för bakterier som orsakar det om det är bakterier som orsakar det).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
#3: Vi var hos evidensia. Hon verkade kaninkunnig men kan hålla med om att det var konstigt att hon inte tog några prover!
Kolla på denna lista om den kliniken är med, annars skulle jag nog rekommendera att försöka kontakta en annan klinik som är kaninkunnig om inte annat så för att iaf fråga om det är vanligt att inte ta prov vid de symptom din kanin har (för att verkligen vara säker).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu