Kanin iFokus

Kanin

Läst 61 ggr
Toast.the.bunny
0

Camping med kanin

Hej hej!i sommar ska jag åka på camping semester hela sommaren så min lilla kanin skall följa med, han är 6månader nu så han är väll typ 10 då, men skulle gärna vilja ha lite tips?! Har en idé om att han ska få bo i en stor hägnad i förtältet o sen förhoppningsvis gå ut och springa i sele när han lärt sig!

Kom gärna med tips? jag kan ha till sommaren!

BamseLepusM
0
#1

Hej! Kul med Camping med kaninen!

Ja, jag vet inte riktigt har själv aldrig gjort det då jag inte campar! Men har sett att andra har gjort det på youtube. Ett tips? är ju att vaccinera kaninen mot RHVD1, RHvD2 och kaninpest eftersom att harar och myggor sprider sjukdomen. Och ha myggnör vid inhägnaden! :) hoppas det här hjälpte lite! Jag har dock aldrig campat med kanin men det vore ju kul och det blir ju mycket berikning för kaninen!

Om någon sårar dig tar det 43 muskler för dig att göra en sårad grimas men bara 4 för att slå till den jäveln! Stå upp för dig själv och ta ingen skit;)