Kanin iFokus

Kanin

Etikettutanför-ämnet-ot
Läst 1435 ggr
myriis
0

Novell

Hade lite tråkigt :P Så pysslade ihop en liten novell på en kvart.. Den är inte så väl skriven, men vill ändå gärna ta imot kritik =)
Obs: Novellen är inte baserad på verkligheten, även om liknande saker händer.

Marilyn hade länge önskat sig en kanin. En liten lurvig kanin att gosa med, gå promenader med och framför allt att älska! Hon tjatade hela tiden på sin pappa efter en liten nin, men han sa nej. Anledningarna var många, tyckte han. Dem hade ju hund, och varför skulle dem ha en kanin?

Men Marliyn lyckades iallafall övertala sin far och den tionde februari kom en liten, söt åtta veckors kaninunge hem till henne. Det var en madagaskarbrokad dvärgvädur som döptes till Ayla.
Marliyn lärde sig hund, Willy, att Ayla inte var farlig eller någon man fick bita på. Ayla hjälpte till så gott det gick. När Willy kom för nära bet hon honom i nosen! Men snart blev dem två djuren vänner och sov varje dag bredvid varann.

Eftersom Willy och Ayla kom så bra överens så lät Marliyn Ayla vara lös hela tiden. Hennes pappa var skeptisk mot det, och om hon kissade på mattan eller golvet skulle hon åka in i en bur direkt!
Men Ayla var klok. Hon gjorde bara ifrån sig i sin kattlåda, som Marliyn köpt till henne. Hon hade också fått en helt egen boll att leka med, ett rött, fint sele och en korg att sova i.

Dagarna gick och snart kom våren. En solig dag fick Ayla följa med ut för första gången. Hon var väldigt nervös och orolig, gräs eller blommor hade hon aldrig sett förut! Den lilla kaninen sökte skydd hos sin närmsta vän, Willy. Han la sig beskyddande bredvid henne och tvättade henne ren. Marilyn tröttnade lite på att djuren alltid var med varann, och inte med henne.

Ayla förstod sin matte och försökte att vara med henne mer, men Marliyn ville inte längre. Hon struntade nästan helt och hållet i Ayla. Hon gav Ayla mat och vatten, men mer blev det inte. Ayla var mycket ledsen över det, men försökte med att ty sig till Willy. Willy tog hand om henne och gjorde sitt bästa för att hon skulle trivas.

Men så en dag kom Marliyn hem med en ny kanin! Kaninen var vit och hade blåa ögon. Hon hoppade genast på Ayla och började bitas. Ayla ville inte för allt i världen skada den lilla kaninen, och satt still.
-På henne, skrattade Marliyn. Du är så söt!
-Matte, varför tar du inte bort henne? Tänkte Ayla. Är inte jag din favoirt längre?

Några dagar senare kom Marliyn hem med en bur. Den var jätteliten, ca 50*50. Där i satte hon Ayla. Som sällskap hade hon en vattenflaska och en matskål. Inget hö, inget halm och inget spån.
Den vita kaninen därimot, som hette Opal, fick springa runt i hela huset. Hon drog även i Willys öron och bet honom. Willy förstod att han skulle få skäll om han ens försökte ta bort kaninen, så han gjorde ingenting.
Det tog några månader, och Ayla fick bara sitta i sin bur. Hon fick bara lite sallad då och då och morot. Hon var otroligt ledsen och visste inte vad hon skulle göra. Det enda som hon gillade var när Willy kom förbi ibland. Han tvättade henne som han brukade göra förut.

Någon vecka senare såg Ayla hur Marliyn kom hem med ännu en bur. Den var lite större än Aylas, men inte mycket. I den buren satt Opal. Marliyn hade fått hem en ny kanin, och Opal var nu helt bortglömd. Kaninerna tjattrade med varandra på kvällarna. Ayla trivdes lite bättre nu när hon hade en vän i närheten hela tiden.

Dagen därpå flyttade Marliyn ut en av burarna. Hon satte in både Ayla och Opal i den. Det var oktober och kaninerna frös. Dem kurrade ihop sig mot varandra och försökte stå ut.
-Matte, varför tar du inte in mig? Varför vill du inte ha mig längre? Tänkte Ayla. Varför gör du såhär?
Nu när hon bodde ute kunde inte Willy komma och hälsa på, vilket gjorde att hon blev ännu ledsnare.

Natten den 17 November dog Ayla. Hon frös ihjäl. Ayla blev knappt ett år. Några dagar senare dog även Opal.

Frida-L
0
#1

Vilken bra men sorglig novell emmy!

[Niike]
0
#2

Den var jättebra, och sorlig…Den kunde lika gärna vara sann, för det finns människor som gör så mot sina kaniner. Jättebra skrivet!

Tina-A
0
#3

Fy vad sorgligt..

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

amand
0
#4

Jättebra novell! Stackars små niner!

[Quellii]
0
#5

Otroligt bra Novell! Den återspeglar nog det som sorgligt nog ofta händer.. Jätte bra skrivet! :)

KajsaM
0
#6

Super bra! Sitter med tårar i ögonen

Tribe
0
#7

Ursch den låter verkligen sann, min fd kompis gjorde så hon med. :( Fast hon lät dom svälta ihjäl istället..

KajsaM
0
#8

#7 Guud vad hemskt! Hur kunnde hon?

Lotta_A
0
#9

Jättebra var den! Du skriver riktigt bra!

Jojsan
0
#10

jättebra novell! :)

#7 ne men! hur kan man svälta ett sånt oskyldigt litet djur? :(

myriis
0
#11

Tack, nu jag glad =)
Ja, tänkte skriva något "sant" som faktiskt händer..

Tribe
0
#12

Mm.. Förstår henne inte heller hur hon kunde, hon var ändo ganska sugen på att bli aktiv och så.. Men efter att hennes kaninunge (en kanin jag sålt till henne) blev stulen vet jag inte vad som hände med den där tjejen.. hon är konstig

Feliciaa
0
#13

Muhaha, den här är väldigt gammal men jag måste bara kommentera.

 Den var jättebra, den bästa jag läst! Den var sorglig också och jag började nästan gråta :'/.

Kollat runt och verkar som att du är den som gillar att skriva noveller mest. eller iaf så är det flest av dina noveller som kommer upp när jag söker xD

myriis
0
#14

#13: aw, tack =) Nu blir jag ju generad, haha xD
Ja, jag gillar att skriva. Men det finns några andra här med som skriver ganska mycket (clariiz t.ex xd) Har publicerat lite fler på skrivlust,ifokus med =)

Clariiz
0
#15

#13; Kan inte annat en att hålla med <3

#14; x)

ClariizoMyriisverk.ifokus.se :P

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

myriis
0
#16

#15: Ja fan, det borde vi starta x) Frågan är ju hur många medlemmar vi skulle få.. Oskyldig
Tack btw =)

Feliciaa
0
#17

#16 Haha, jag skulle gå med iaf :)

Clariiz
0
#18

#16; Ja det tycker jag ;). Vi skulle nog bli den mest besökta sajten på iFokus tror jag ;).

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

myriis
0
#19

#17: Wiie :D

#18: Haha, jo såklart xD Annars kan vi skapa ungefär 500 användare själva och bli medlemmar.. *empa goes smart* xD

Clariiz
0
#20

#19; Jag smäller av! sheat vad smart du är xD Det gör vi! ;)

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

CoNo
0
#21

Jag skulle gå med ^^ x]

Clariiz
0
#22

Wii två medlemmar :D

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

BiancaW
0
#23

Jätte bra ;)#22 Skulle kunna gå med ;D

myriis
0
#24

HAHAH wiie med mig å Clara blir det typ 5 medlemmar ;D

Sotis
0
#25

Det var ju jättebra! fast väldigt sorlig:(

Clariiz
0
#26

#24; YEIIII :D

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

Fiona
0
#27

ni är roliga ni myriis och clariiz xd den var jätte bra novellen :D

Jenny

Medarbetare på Mode & Skönhet iFokus - sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

Kika gärna in på min blogg

myriis
0
#28

#27: Tacktack :D Och kul att någon uppskattar vår lite tråkiga humor :P

Clariiz
0
#29

#27; Personer med två I har mycket kul :D

Clariiz

Myriis

Niike

Aliciia

;) (säger inte ni andra är tråkiga! :O) *flumm*

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

ciss
0
#30

ciss

HAHAHA, smart du är Clariiz ^^

/ Cissi, medarbetare på Kanin
    www.frihetenskaniner.se

Clariiz
0
#31

#30; du får bli ciiss :D Asså jah veht! Måste typ vara världens smart huve :O x)

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

myriis
0
#32

#29: HAHA , stämmer bra xc)

Clariiz
0
#33

#32; vet :') Och såklart Biill <3 Och Tokiio Hotel :] *claraissmart*

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

CoNo
0
#34

#29 då måste jag vara jeffla tråkig :o xD *dör*

Clariiz
0
#35

#34; *ssschhhh!* Du heter ju CoNoii. :] *säg inget *blinkblink* *

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

CoNo
0
#36

#35 bah, har man blivit japan nu också x]

[Niike]
0
#37

#29 Perfaakt! ' xD :D

Clariiz
0
#38

#36; Jajjamensan! Vill man vara kul får man lide japan!

Det kom inte ut rätt :S

#37; :D Visst är det :D:D

Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com

CoNo
0
#39

#38 *svimmar*