Kanin iFokus

Kanin

Läst 134 ggr
spetsöra
0

Städa utegård

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vi har två 3 månaders rexkaniner som kissade så fint på sin låda i början. Den ville jag prova av liten grävlåda med vanlig sandlådesand som var väldigt uppskattad. Men sen började det bajsa och kissa där vilket försvårar städningen avsevärt. Tog bort lådan och spolade rent med trädgårdslang. Men trots det fortsatte de att bajsa i det hörnet på utegården. Hur ska jag göra? De bajsar nästan bara där men kissar lite på lådan. Har provat att lägga små kluttar i lådan och lite spån med kiss på utan större resultat. Det kanske är ok att bajsa så ute. Men hur fasen ska jag städa då?

Jojjo908822
0
#1

Sätt en låda i hörnet de vill bajsa. De har valt sitt hörn!

//
Lucille

spetsöra
0
#2

#1: men problemet är ju att den är ute. Ska jag ha en låda utan strö då? Så fort det regnar kommer den ju bli blöt menar jag

Jojjo908822
0
#3

#2: Då förstår jag. Jag tänkte att ni kan ha ett trähus utan botten över stället de vill gå på toaletten, men kom sedan på att de kanske inte vill gå där o. Det är i ett hus. Det skulle vara om ni satte något över hagen på nätet så det inte regnar in? Annars vet jag inte.

//
Lucille