"Storhandla"
Idag ska jag åka och "storhandla" grönsaker m.m
skriv gjärna förslag på va jag kan köpa ?
något annat, Förslag ( Grönsaker )?
Menar du vilka grönsaker vi ska tipsa om ?
Japp ^^
MORÖTTER :D
MVH
Sofia Genne - www.teamsl.blogg.se

Banan:)
:O vad är det för ngt ? x)
haha, aa ^^

Sallad, gurka, tomat, persilja, broccoli, päron, äpple.
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se
hur mkt skall pontus ha att äta ca ? han är 4år , skall väga han nu :P

Ras?
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se

#9: Vädur är ingen ras. Det finns Dvärgvädur, Engelsk Vädur & Fransk vädur om jag inte minns fel, men inget som bara heter vädur. Ser ut som en dvärgvädur.
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se
han väger 2.2kg
hur mkt mat ska han ha ? :P

Ge honom en halv dl. pellets om dagen tillsammans med små tärningar av olika grönsaker! Har en rätt stor tös som endast får 2 msk pellets, pga. att hon inte äter sitt hö annars.
Jag storhandlar grönsaker 1 gång i veckan. Då plockar jag på mig det mesta. 1 kruka persilja, några buketter broccoli, 2 gurkor, 2 knippen morötter, 2 paprikor, 2 tomater, 1 salladshuvud, några äpplen, bananer, potatis mm.
De brukar få en liten bit kokad potatis i veckan. Det är inget jag ger varje dag. Kom ihåg att det är grönsaker en kanin behöver som mest. Frukt brukar göra kaniner dåliga i magen om de får för mkt.

#15: Nej det gäller inte samma för kaniner :) Men det är inte bra att ge dem för mycket sallad, äpple osv. ändå. De kan ju bli lösa i magen osv.

Jo, kaniner kan få munsvamp av syrliga grönsaker/frukter.

#17: Trodde inte sallad var syrligt. :) Lyssna inte på mig, haha ;)

#10 Lilla tysk vädur också ;)
