Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 425 ggr
sveaaa😘
2019-12-30 22:55
0

Övertala!

Hejsan! Jag är en tjej på 12 år (fyller 13 31 januari 2020) som otroligt gärna vill ha en kanin, men varje gång jag frågar så säger pappa ”du är för gammal” men jag är inte för gammal! Och med ”för gammal” menar han att jag kommer tröttna på den när jag är 16+, men jag har en lillasyster som är 4 år yngre än mig som hade kunna hjälpa mig med den ifall jag skulle tröttna (som jag troligtvis INTE kommer göra!) . Just nu har jag en hamster som jag sköter bra och skulle ha tid med en kanin också. Hjälp mig snälla med tips? för att kunna över tala dom!!!

Milkshake
2019-12-30 23:04
3
#1

Nu tycker jag inte att man ska försöka övertala föräldrar om att skaffa husdjur, men om din pappa enbart är orolig över att du kommer tröttna efter ett par år kanske ni kan skaffa en äldre omplacering istället för en yngre kanin?

sveaaa😘
2019-12-30 23:10
1
#2

Ja, tänkte lite på det också👍🏼 ska kolla med dom om det går då! #1

Arcade-Foodie
2019-12-31 01:28
1
#3

Tycker också att ni kan köra på en äldre kanin eller så kan ni hyra en kanin under en period, ni kan se om de är något ni vill ha. Kaniner är inte riktigt bur djur och kräver stor utrymme för att vara glada och trivas. De kräver mer jobb och pengar än vad man tror och de gäller att dina föräldrar är beredd att betala och vara där när något händer. Såsom veterinär kostnader, vaccinering och försäkring. Kaniner kan leva upp till 15 år, om de håller sig friska. Också tanken att ha en kanin och hur de ska vara kan ibland inte stämma in med vad du vill ha. Alla kaniner är inte mysiga och gosiga. Allt beror på deras personlighet och hur mycket de har blivit socialiserad. Känner många som har haft kaniner som blivit så gamla. Så du behöver också kunna tänka längre, vet att vissa av mina vänner tröttnade på sina kaniner. Men tar fortfarande hand om dem och väntar på att de ska dö, då de inte hade en aning om att en kanin kunde bli över 10 år gammal. Mina föräldrar var emot att jag skaffade husdjur, då jag inte tog mitt ansvar som 7-åring. Så jag fick vänta tills jag flyttade hemifrån 1 år för att skaffa något husdjur. Fick inte ens äga en hamster eller vandrade pinne hemma. Nu är det mina föräldrar som pressar mig att skaffa en hund, då de är något de vill ha. Men jag tycker de räcker med mina 3 kaniner medan jag studerar.