Grind för kanin?
Min kanin är frigående i köket och det är där hon har sin bur också. Hallen är nyrenoverad och där får hon inte vara eftersom hon kissar på väggarna i hallen och det luktar jätte mycket (enligt dem på djuraffären har hon blivit tonåring) och så fäller hon mycket. Och i hallen har jag en gångmatta som kostade 2000:- Men nu till min fråga…. Som ni ser på bilden har jag blockerat för henne så hon inte kan ta sig till hallen med hjälp av kartonger. Och jag tycker det ser ganska fult ut så jag undrar om det finns någon form av grind eller liknande som jag kan sätta där istället? Några tips??
Finns ju barn/hundgrindar man kan använda (om man vill ha något lite finare) finns i massor av olika modeller och utföranden eller använda sig av kompostgaller (kan vara lite krångligare och fulare).
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Jag använder kompostgaller nu till min kanin, men vi hade en barngrind framför trappan när vi hade hund hemma hos föräldrarna. Båda fungerar bra
#4 sätta för hönsnät?
#5 det blir bara komplicerat. Kan du någon bra grind?
Finns barngrindar som är hela plackat typ. Finns några på sök på barngrindar så dyker några upp. Till exempel: https://www.jollyroom.se/babyprodukter/barnsakerhet/barngrindar-trappgrindar/skruvgrindar/beemoo-safe-flexiguard-110-cm-sakerhetsgrind-svart?gclid=CjwKCAjwycfkBRAFEiwAnLX5IaqD_h85UQIgSqmYTZIN_53BU0CAvV56SusfL6Fp8oBIBy7cLux8CBoCnlcQAvD_BwE
#4 Precis som den #7 länkat till fungerar jättebra. Googla barngrind, inte hundgrind :)