Bladgrönt och grönsaker
Jag undrar vilka grönsaker och framförallt bladgrönt som kan ges till kaniner? Min ena kanin var gasig i magen redan som liten så vågar därför inte ge kål och annat som kan bilda gas.
Av någon anledning är jag rädd att ge fel mat till kaninerna ifall det skulle vara dåligt för dem eller giftiga. Därför har det mest fått färska örter, ruccola. Frukt och morot får de ganska lite av efter veterinärens råd då det bidrar med mycket socker. Därför har det blivit att de inte fått bladgrönt och grönsaker så ofta som jag förmodar att de borde få, men jag tycker det är så svårt att hitta varierande alternativ.
Vilka grönsaker och bladgrönt kan de äta som inte är gasbildande? :) Vill gärna ge lite mer och varierande till dem.
I övrigt äter de hö och pellets :) Min ena kanin dricker ganska mycket 2-3 dl om dagen (och har druckit mer tidigare). Vi har gjort undersökning och tester men de hittar inget avvikande. Funderar om det kan hjälpa att ge mer grönsaker som kanske kan släcka hennes törst.
Har du kollat kaninmagazinet?
Där finns ganska bra listor, på vad som är bra, ok och inte bör ges :)
Kennel Olssinge http://nouw.com/kennelolssinge
Allt i allo blogg: https://nouw.com/minfrizon
Testa med gurka (som mest består av vatten), blad från maskros, morot och palsternacka kan också gå bra
Låt dagen idag bli din bästa hittills!
Kaninmagasinet hade jättemycket intressant att läsa! hittade även lista på ätbara grönsaker. Tack för tipset! :)
Palsternacka och rotfrukter visste jag inte att de fick äta, men ska testa :)