Kanin iFokus

Kanin

Etikettbur-och-aktivering
Läst 448 ggr
Arcade-Foodie
0

Hoppar över hagen

Har en hane som har börjat hoppa över kompostgallert helt perfekt och tar sig ut. Vad är bra att hindra kaninen från att hoppa över. Han har inte sprungit iväg. Kommer tillbaks till tomten efter sin utflykt men vill inte exakt att han hoppar ut, då det finns katter och många hundägare har sina hundar lösa i mitt område. Vilket verkligen inte fungerar med en kanin som springer lös. Har även rävar i området så kaninerna måste stängas in i buren på natten. Skulle vara tacksam på tips? hur jag kan hindra Toste från att hoppa ut.

Morötterna
0
#1

Skaffa tak?

Morötterna
0
#2

Skaffa tak?

Nea00
0
#3

Skaffa bärnät! Det har jag MEN köpt ett bärnät med stora maskor! För annars så kommer det snö på och nätet runa ner och allt går isönder. Annars så kan du ju sätta nät längst kanterna högst upp på hagen?

Arcade-Foodie
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Vad för nät kan använda längst upp på hagen, bär nät blir nog lite svårt då hagen är ganska stor.

Nea00
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

#4, hehe, jag har en Hage på 24 kompistgaller :P.

Nea00
0
#6

Kompostgaller*. Det är bara att köpa ett bärnät! :)

Linnea0001
0
#7

Bärnät

Arcade-Foodie
0
#8

#4 vart kan man köpa bra bärnät någonstans? ^^

Nea00
0
#9

#8, granngården, dollarstore t.ex. på den flesta affärer iaf :)

[Svea&Sabina]1
0
#10

Jula, kostar 10kr istället för 50kr

Nea00
0
#11

Köp ett nät med ungefär 25*25 mm i maskstorlek. Det är för att nu när det kommer snö så hamnar snön PÅ nätet om det är för små maskor och då tyngs nätet ner och allt går isönder. Var tvungen att byta till ett nät som hade 25*25 mm i maskstorlek eftersom att det jag hade innan Inter unknade alls nu när det kommer snö!

[Svea&Sabina]1
0
#12

#11 Ja snön kommer dra ner nätet, så köp starkare nät med större maskor.