Hyrkanin?
Heej! Vad tycker ni om uppfödare som hyr ut kaniner? Själv tycker jag att det kan vara bra för familjer som vill expremintera om. Arméns intresse håller i sig. Men samtidigt lite synd om kaninerna som får flytta runt. Vad tycker ni? Motivera ert svar!
Barnens intresse menade jag.
Kan vara bra att ha över sommaren eller så om man fortfarande är osäker på om kanin verkligen är rätt djur för ens familj, dock tycker jag inte att kaniner ska flyttas runt hela tiden. Hade fungerat, tycker jag, om familjen visar intresse för kaninen och då får ha den 'på prov' kan man säga.
R.I.P. Anton 💔
På ett sett är det bra för att om man märker att kanin inte var någonting för mig kan man ju bara lämna tillbaka den. Det har säkert räddat många kaniner från att komma till ett hem och ingen tar hand om den.
Men jag tycker fortfarande synd om dom kaniner som måste flytta runt.
Så jag kan inte riktigt bestämma mig för vad jag tycker, det finns både fördelar och nackdelar. 🙂