Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 713 ggr
Pehpsii
0

mjällar

Är det normalt att kaniner har typ som mjäll?

Eftersom Chewie är svart så syns det ju ganska tydligt på honom och han har en hel del. Tycker inte att jag märkt av det innan.

www.freewebs.com/gypsymice/

http://pehpsii.blogspot.com/

Dior_94
0
#1

Jag vet inte om det är normalt,har aldrig varit med om det.

Myrra
0
#2

Hej!

Har han kanske drabbats av mjällkvalster?

I sånna fall krävs behandling.

Kaninen mjällar och börjar tappa päls oftast vid nacken och sen blir det bara värre och värre.

Har du möjligtvis något foto på hur det ser ut på kaninen?

/Myrra

Sosso
0
#3

Skulle också vilja se ett foto. Har hört att när man ska kolla kaninens hälsa så ska man bla kolla i pälsen för att den inte ska "mjälla"

Pehpsii
0
#4

Han har haft mjällkvalster en gång men det är borta sedan någon månad, all päls sitter där den sitter (testat att dra lite i den). Den syns inte på foto riktigt, det är bara små små mjäll.

Jag får väl hålla koll. Funderade på om miljöbyte kan ha med saken att göra. Vi har precis flyttat och han har gått från att varaväldigt mkt innekanin till att kunna springa in och ut som han vill hela dagen (lös i huset + en trädgårdshage som går från altandörren).

Han är hur pigg och glad som hälst annars.

www.freewebs.com/gypsymice/

http://pehpsii.blogspot.com/